Jak wybrać idealne okulary i dopasować oprawki do kształtu twarzy?

Szkła korekcyjne nie są już od dawna złem koniecznym tak jak to było przed laty. W odpowiednio dobranych oprawkach dodadzą nam uroku, mówią też wiele o naszej osobowości. Wybierzmy te z filtrem UV chroniącym oczy przed szkodliwym działaniem promieni ultrafioletowych lub powłoką antyrefleksyjną.

Walory estetyczne są na pewno istotne, ale dobierając okulary, trzeba pamiętać o kilku innych sprawach. Dyplomowany optyk doradzi nam nie tylko, jaki kolor i model oprawki wybrać. On wie również, jak okulary powinny leżeć na nosie, jak daleko od oczu i pod jakim kątem mają się znajdować szkła. Sprawdzi również rozstaw naszych źrenic. Styl życia to również przy wyborze okularów rzecz istotnej wagi. Jeśli uprawiamy sport, zdecydujmy się na szkła plastikowe. Pracujemy na świeżym powietrzu, wybierzmy szkła z filtrem UV, przy komputerze –  z powłoką antyrefleksyjną. Na jakości okularów nie możemy oszczędzać. Dobre oprawki mają wygodne zauszniki. Nie zawężają pola widzenia. Ich ciężar powinien rozkładać się na nosie i skrzydełkach.

 

Czym kierować się przy wyborze oprawki?

 
Każdy z nas chce, by w okularach było nam do twarzy. Musimy więc zwrócić uwagę na kolor – wybrać oprawki pasujące do koloru naszych włosów, oczu lub karnacji, a także kształt twarzy – musimy dokładnie przypatrzeć się w lustrze swojej twarzy. Jej kształt zdecyduje o oprawce.

 

Twarz okrągła

Jeśli linia łącząca czoło, policzki i brodę tworzy koło, powinniśmy wybrać oprawki proste i kwadratowe.

Twarz kwadratowa
Ostro zarysowaną, kwadratową linię szczęki i szerokie czoło złagodzą zagięte lub okrągłe oprawki.

Twarz trójkątna
Jeśli mamy twarz szeroką u góry i wąską u dołu, wybierzmy cienkie oprawki – optycznie poszerzą linię szczęki.

Twarz owalna
Wysokie kości policzkowe i zaokrąglona linia szczęki. Do takiej twarzy pasuje każdy rodzaj oprawek.

Oceń

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.