Jak tapetować ściany?

Wbrew pozorom, tapetowanie wcale nie należy do skomplikowanych czynności.

Mało tego, można powiedzieć, że jest jedną z łatwiejszych prac wykończeniowych, dlatego z powodzeniem można zabrać się do tego samodzielnie.

Co będzie potrzebne?

Zanim jednak przystąpimy do tapetowania, musimy zaopatrzyć się w niezbędne narzędzia. Do umycia ścian potrzebne będzie wiadro z wodą i miękka gąbka. W przypadku, gdy na ścianie są pewne nierówności, to dodatkowo warto mieć przy sobie szpachelkę.

Gdy podłoże jest już odpowiednio przygotowane, można przystępować do tapetowania. W tym celu należy rozrobić klej, który będzie nakładany za pomocą specjalnego pędzla – ławkowca. Dobrze jest mieć przy sobie ostry nożyk, którym będziemy przecinać tapetę. Niektórzy używają również nożyczek, jednak o wiele praktyczniejszy będzie nożyk. Po nałożeniu tapety na ścianę, trzeba ją dociskać i w tym celu potrzebny będzie gumowy wałek albo szczotka. A wszelki nadmiar tapety ułatwi nam odcięcie stalowa szyna. A do tapetowania wysokich pomieszczeń, koniecznie musimy mieć drabinę.

walek-tapetowanie

Przygotowanie podłoża

Zanim przystąpimy do tapetowania ścian, musimy zadbać o to, aby podłoże było suche, czyste i wolne od ubytków. W zależności od jego rodzaju należy:

  • ściany tynkowe pokryć środkiem gruntującym,
  • ściany z płyt kartonowo – gipsowych przeszpachlować i wyszlifować,
  • ściany malowane umyć specjalnym płynem albo szarym mydłem,
  • ściany malowane olejną farbą przeszlifować papierem ściernym.

Do usunięcia starych tapet przyda się specjalny klej do ich usuwania. A do mokrych ścian konieczne będzie użycie zaprawy wodoszczelnej.

Jeśli na ścianach są jakiekolwiek dziury, trzeba pokryć je zaprawą i wyrównać. Z kolei wszelkie gwoździe, śruby czy tez włączniki albo gniazdka trzeba usunąć, aby tapetowana powierzchnia była równa.

Tapeta

Zanim rozrobimy klej i przykleimy pierwsze warstwy tapety, trzeba obliczyć, ile rolek będzie potrzebnych. Przy wyliczeniach należy uwzględnić pewien zapas, na wypadek gdyby doszło do jej rozerwania czy też uszkodzenia. W słownictwie budowlanym, warstwy tapety nazywa się brytami. Bryty najlepiej jest przycinać na specjalnym stole do tapetowania. Jednak w warunkach domowych i przy założeniu, że nie jesteśmy fachowcami, taki stół warto zastąpić czymś innym.

Do przygotowania pierwszego brytu, trzeba dokładnie zmierzyć wysokość ściany i przenieść ten wymiar na warstwę tapety, doliczając około pięć centymetrów. Aby przyspieszyć sobie cały proces tapetowania, pierwszy bryt można potraktować jako wzornik, który ułatwi docinanie kolejnych brytów.

tapeta

Pora na tapetowanie

Pierwsze bryty należy zacząć przykleić od krawędzi drzwi, okna albo narożnika pomieszczenia. W pierwszej kolejności przygotowujemy klej, według instrukcji podanej na opakowaniu przez producenta. Następnie układamy tapetę wzorem do podłogi i przy użyciu pędzla – ławkowca – nakładamy klej. Stosujemy zasadę, że zawsze rozprowadzamy klej na tym brycie, który będziemy przyklejać. Nie warto smarować zbyt wielu warstw tapety. Gdy mamy do dyspozycji tapetę fizelinową, wówczas klejem smarujemy tylko i wyłącznie ścianę, a nie tapetę.

Gdy nałożymy klej, bryt składamy na trzy części, posmarowaną stroną do wewnątrz. Chodzi o to, aby klej nie wysechł, a tapeta ma nim nasiąknąć, wówczas o wiele łatwiej można ją nałożyć. Aby wyznaczyć krawędź tapety, można przy użyciu pionu wyznaczyć pionową linię. Następnie przykładamy tapetę do górnej części ściany, rozkładamy pierwszą część brytu, drugą pozostawiając nie naruszoną. Brzeg tapety powinien schodzić się z narysowaną wcześniej pionową linią. Pamiętajmy o pozostawieniu przynajmniej dwu centymetrowego paska pod sufitem. Później dociskamy gumowym wałkiem albo szmatką tapetę do ściany, aby wypchnąć pęcherzyki powietrza, wykonując ruchy od środka w stronę krawędzi. W dalszej kolejności rozkładamy drugą połowę brytu, trzymając górną część, aby nie ześlizgnęła się i dociskamy do ściany. Wszelki nadmiar tapety usuwamy ostrym nożykiem. Jeśli chcesz mieć równe brzegi, musisz to zrobić zanim wyschnie klej.

 

5/5 - (1 vote)

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.