Jak się stosuje tampony

Jak się stosuje tampony?

Jak się stosuje tampony

Jak się stosuje tampony?

Młode i aktywne kobiety coraz częściej podczas miesiączki zamiast podpasek wybierają tampony. Tampony przede wszystkim są dużo wygodniejsze, dzięki temu, że aplikuje się je wewnątrz ciała są niewyczuwalne i nie krępują naszych ruchów jak podpaski. Jest to świetne rozwiązanie na przykład dla kobiet uprawiających na co dzień sport, którym podpaska mogłaby przeszkadzać. Tampony stosują również kobiety, które cenią sobie komfort i higienę. Jednak wiele młodych dziewczyn ma problem z pierwszą aplikacją tamponów, dlatego poniżej przedstawiamy szybką i zrozumiałą instrukcję.

Jak pierwszy raz dobrze założyć tampon?

Pierwszy raz powinnaś to zrobić w dniu, wtedy, gdy krwawienie jest dość obfite. Najlepiej wybierz tampony z aplikatorem, dzięki czemu łatwiej będzie ci go założyć. Pamiętaj, że najważniejsze to rozluźnić mięśnie i zrelaksować się, wtedy na pewno się uda.

 • Zanim zaaplikujesz tampon dobrze umyj ręce.
 • Zdejmij osłaniającą folię, która jest na tamponie.
 • Rozplącz sznureczek, który jest zawinięty na końcu tamponu. Pamiętaj, że kawałek sznureczka musi pozostać na zewnątrz po aplikacji, tak, abyś później bez problemu mogła go usunąć.
 • Wybierz najlepszą dla siebie, wygodną pozycję do założenia tamponu – np. stojąc oprzyj jedną nogę na sedesie, lub stojąc na obu nogach lekko ugnij je w kolanach.
 • Włóż opuszek palca w spodnią część tamponu (tam gdzie jest sznureczek)
 • Drugą ręką rozchyl wargi sromowe.
 • Delikatny, ale pewnym ruchem zacznij wkładać tampon do pochwy zaokrągloną częścią do góry.
 • Wprowadź tampon tak daleko jak się da, jeśli napotkasz opór zmień jego kierunek. Pamiętaj jednak, aby na zewnątrz został sznureczek.
 • Po aplikacji umyj ręce.
 • Jeśli nie masz pewności czy tampon został przez ciebie odpowiednio wprowadzony, przykucnij lub usiądź. Jeśli czujesz tampon i przeszkadza ci, tzn. że założyłaś go nie tak jak trzeba. Dobrze założony tampon jest całkowicie niewyczuwalny.

Jak prawidłowo wyjąć tampon?

 • Przed usunięciem tamponu myj ręce
 • Rozluźnij mięśnie i stań w najwygodniejszej dla siebie pozycji.
 • Zdecydowanie, ale nie mocno pociągnij za sznureczek tamponu.
 • Zużyty tampon wrzuć do woreczka i wyrzuć do kosza na śmieci.

Czy tampony są bezpieczne?

Tampony są bezpieczne, jeśli oczywiście używamy ich właściwie. Musimy pamiętać o ich częstym zmienianiu, a także o myciu rąk zarówno przed założeniem tamponu jak i po jego usunięciu.

Kiedy wymienić tampon?

Tampony zmienia się co jakieś 3 – 4 godziny, albo częściej jeśli odczuwasz taką potrzebę, czyli masz wyjątkowo obfitą miesiączkę. Jeśli zapomnisz o zmianie tamponu, może okazać się, że nie jest w stanie pomieścić już większej ilości krwi i po prostu zacznie przeciekać, brudząc bieliznę. Jeżeli nie wiesz kiedy powinnaś zmienić tampon, najlepiej będzie to sprawdzić lekko pociągając za sznurek, gdy tampon bez problemów wychodzi, znaczy to, że jest już wystarczająco nasiąknięty i musisz założyć nowy. Nie martw się tym, że nie będziesz mogła wyciągnąć tamponu, kiedy będzie już mocno nasiąknięty krwią, swobodnie wyciągniesz go nawet delikatnie pociągając sznureczek.

Czy dziewice mogą używać tampony?

Dziewice mogą bez obaw używać tamponu już od pierwszej miesiączki. Tampon na pewno nie uszkodzi błony dziewiczej. Pamiętaj jednak, by używać najmniejszych tamponów w wersji „mini” – te będą dla ciebie najbezpieczniejsze.

 

Jak się stosuje tampony – wideo porady

Przed tobą pierwsza aplikacja tamponu? Martwisz się, że sobie nie poradzisz? Sprawdź na filmiku instruktażowym jakie to proste!

1/5 - (1 vote)

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.