Okolice intymne zostały tak zaprojektowane przez naturę, by zachowywały czystość przez naturalne wydzieliny. Mimo to jednak trzeba traktować je szczególnie ostrożnie, by zachować zdrowie układu rozrodczego.
Naturalne wydzieliny
Jeśli zauważymy wydzieliny z miejsc intymnych, czasem możemy przestraszyć się lub zmartwić, ale jeśli są one białe lub jasne, jest to naturalne i nie ma żadnych powodów do zmartwienia. Wydzieliny te są naturalnie wydzielane przez szyjkę macicy i nawet ich duża ilość nie oznacza chorób przenoszonych drogą płciową. Może to być wynik hormonalnych zmian po ciąży, menopauzie czy być związane z cyklem miesiączkowym. Jeśli wydzielina nie ma ciemnego koloru, nie ma zapachu, nie odczuwa się bólu czy swędzenia, to nie ma powodu do zmartwień, a w przeciwnym zaś razie zaleca się udać się do lekarza ginekologa.
Bakterie
W pochwie istnieje potrzebna flora bakteryjna, która niszczy szkodliwe bakterie, jakie czasem mogą się do niej dostać. Dobre bakterie tym samym pomagają utrzymać równowagę pH i przyczyniają się do zdrowia. Wytwarzają substancje, które niszczą złe bakterie.
Zapach
Jest to zupełnie normalne, że zapach pochwy zmienia się na różnych etapach cyklu rozrodczego, więc nie musi to oznaczać infekcji czy chorób przenoszonych drogą płciową. Innym przypadkiem jest tzw. bakteryjne zapalenie pochwy, co wiąże się z bardzo intensywnym, nieprzyjemnym zapachem, ale jest to schorzenie, z którym łatwo radzą sobie antybiotyki.
Jak odpowiednio myć i dbać o okolice intymne?
– Należy unikać pachnących mydeł, żeli czy antyseptyków, gdyż mogą one wpływać na równowagę bakterii i zmieniać pH w pochwie. Jeśli równowaga bakterii ulega zmianie, może to wywoływać zakażenia i stan zapalny.
– Korzystanie z pryszniców: korzystanie z prysznica nie jest dobre dla higieny pochwy, gdyż może wypłukiwać pożyteczne bakterie.
– Stosowanie pachnących chusteczek i dezodorantów do miejsc intymnych również nie jest polecane, gdyż może to zmieniać naturalną równowagę pochwy.
– Najlepsze i najbardziej zdrowe dla pochwy jest mycie jej wodą z mydłem naturalnym bez zapachu.
– Bezpieczny seks: podczas seksu do pochwy mogą dostać się różnego rodzaju bakterie i wirusy, w tym mikroorganizmy, które powodują chlamydię, rzeżączkę, opryszczkę narządów płciowych, HIV, brodawczaka narządów płciowych itp. Dlatego ważne jest, by używać prezerwatyw.
Badania szyjki macicy
Ważne jest, by wszystkie kobiety od 25 do 64 roku życia poddawały się specjalnemu badaniu o nazwie skryningowego badania szyjki macicy, co pozwala wykryć na czas nieprawidłowe zmiany w szyjce macicy.
Moje koleżanki nabawiły się grzybicy po stosowaniu środków do higieny intymnej. Wypłukały sobie bakterie. No i proszę, kobieta chce być czysta, pada ofiarą drobnoustrojów po usunięciu bariery ochronnej.