Jak poruszać się samochodem za granicą?

Jeśli mamy w planach wyjazd samochodem poza granice naszego kraju, warto dowiedzieć się, jakie regulacje drogowe w danym miejscu obowiązują.

Chodzi głównie o prędkość, użytkowanie świateł czy dodatkowe wyposażenie. Ta wiedza pozwoli uniknąć nieprzyjemności u naszych sąsiadów.

Pułapki, z jakimi musisz się liczyć

Nie tylko w Polsce panuje obowiązek jeżdżenia cały rok na światłach. Podobnie jest w Czechach, Danii, Estonii, Finlandii, Norwegii, Portugalii, Rumunii, Słowacji, Słowenii i Szwecji. Na Litwie obowiązek używania świateł mają kierowcy począwszy od 1 listopada aż do 1 marca, z kolei na Łotwie – od 1 września do 1 kwietnia. Jadąc do Włoch musimy pamiętać, że światła włączamy jedynie na autostradach.

Jeśli decydujemy się na wynajem samochodu, musimy pamiętać, że firma doliczy sobie mandat do rachunku. Dlatego jeśli zdarzyło nam się jakiekolwiek wykroczenie, nie myślmy że ujdzie to nam płazem. Wypożyczalnia w chwili otrzymania mandatu obciąży naszą kartę kredytową kwotą zaległego zobowiązania.

Ograniczenia prędkości

Dozwolone prędkości na autostradach i terenach zabudowanych są jasną sprawą dla wielu kierowców. Warto jednak zauważyć, że w Szwecji na autostradzie można mknąć zaledwie 110 km/h, a nie 130 km/h, jak to jest w przypadku większej części krajów europejskich.

Jadąc na Ukrainę warto wiedzieć, że na terenie zabudowanych można jechać maksymalnie z prędkością 60 km/h, podczas gdy w większości innym krajów obowiązuje limit 50 km/h.

Fotoradar

Gdy rozpoczynamy temat o ograniczeniach prędkości, nie sposób nie zahaczyć o kwestię fotoradarów. I fakt, że np. w Niemczech nie ma ustalonego limitu prędkości na autostradach, to jednak trzeba pamiętać, że znaki z ograniczeniami pojawiają się stosunkowo często i warto się do nich dostosować, gdyż grozi to mandatem karnym.

Z kolei we Włoszech większa część rejestratorów prędkości stanowią urządzenia pomiaru odcinkowego. Dlatego warto mieć przy sobie sprzęt, który podpowie nam, z jaką prędkością na danym dystansie można się poruszać.

Kamizelka i trójkąt

Na wyposażeniu każdego samochodu, nie tylko w Polsce, powinien być trójkąt. Jednakże w przypadku kamizelki odblaskowej sytuacja nie jest już taka jasna i klarowna. Dlatego jadąc na Słowację, Słowenię, Węgry czy też udając się do Szwecji, Wielkiej Brytanii, czy też Włoch, warto mieć przy sobie zestaw: trójkąt i kamizelkę odblaskową.

Gaśnica

Przygotuj się na mandat karny za brak gaśnicy w Bułgarii, Estonii, Grecji, na Litwie, Łotwie czy też Rumunii. Posiadanie tego – dla niektórych wydawałoby się – drobiazgu może okazać się uszczupleniem dla domowego budżetu.

Nie wszędzie z CB

Wielu polskich mobilków nie wyobraża sobie podróży bez CB radia. Nie każdy wie, że legalne posiadanie tego urządzenia jest tylko i wyłącznie przywilejem w naszym kraju. W wielu państwach korzystanie z niego jest zabronione albo potrzebne jest uzyskanie stosownego pozwolenia. W grupie tych krajów wyróżniamy: Hiszpanię, Szwajcarię, Austrię, Słowenię, Chorwację, Rumunię, Serbię, Bułgarię, Grecję, Irlandię, Rosję czy też Szwecję.

Oceń

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.