Jak panować nad wydatkami?

W dzisiejszych czasach coraz trudniej odłożyć trochę pieniędzy na tzw. czarną godzinę. Rozchodzą się one zaraz po wypłacie, a my zastanawiamy się, jak przetrwać do następnej.

Warto dowiedzieć się, na co zwracać szczególną uwagę, aby pomimo stałych wydatków odłożyć trochę pieniędzy.

Analiza miesięcznych wydatków

Pierwszym krokiem do zapanowania nad domowym budżetem jest analiza miesięcznych kosztów. Posłuży nam do tego kalendarz wydatków, dzięki któremu rozpiszemy swoje koszty na te, które musimy ponieść w danym okresie. Pozwoli nam to zobaczyć, jaką sumę pieniędzy będziemy mogli przeznaczyć na pozostałe cele.

Kalendarz wydatków

Kalendarz wydatków dzieli nasze koszty na 4 podstawowe kategorie. Do pierwszej zaliczają się wydatki okresowe. Są to wszystkie koszty, jakie ponosimy co miesiąc, co dwa miesiące, co kwartał lub rok. Zaliczają się do nich rachunki za prąd, gaz, czynsz, telefon, telewizję, bilety miesięczne, wszystkie raty, składki na ubezpieczenia itp.

Kolejna kategoria to wydatki okazjonalne. Zaliczamy do nich koszty ponoszone kilka razy w roku, czyli wydatki świąteczne, z okazji imienin, wakacje, zakup podręczników szkolnych, zakup odzieży bądź też remont domu.

Następne wydatki to wydatki codzienne, czyli zakup kosmetyków, żywności, środków czystości, paliwa itp.

Ostatnie to wydatki niespodziewane. Są to koszty, których nie jesteśmy w stanie przewidzieć, ale możemy odłożyć trochę pieniędzy na ich ewentualną spłatę. Należą do nich wizyty u lekarza, awarie w mieszkaniu, mandaty, naprawa samochodu itp.

Chcąc odłożyć trochę gotówki zróbmy wcześniej listę wszystkich wydatków w określonym miesiącu. Dzięki temu zobaczymy, ile jesteśmy w stanie odłożyć po opłaceniu wszystkich rachunków.

pieniadze

Jak robić zakupy?

Chcąc oszczędzić, powinniśmy się również przyjrzeć, w jaki sposób robimy zakupy. Pozwoli nam to ograniczyć niepotrzebne wydatki i zaoszczędzić. Przede wszystkim zakupy powinniśmy zacząć od zrobienia listy najpotrzebniejszych rzeczy i nie kupowania niczego, co się na niej nie znajduje. Zrezygnowanie z kupienia czegoś, co akurat wpadło nam w oko bądź było super okazją, pozwoli odłożyć tę kwotę. W skali miesiąca może się okazać, że uzbieraliśmy niemałą sumę.

Zakupy powinniśmy również robić po jedzeniu, gdyż człowiek głodny więcej wydaje. Nie powinniśmy ulegać pokusie i kupować na raty, ponieważ ogólnie zapłacimy za to więcej. Dobrze jest płacić gotówką, ponieważ mamy większą kontrolę nad tym, ile wydajemy. Nie zapanujemy nad wydatkami, posługując się kartą kredytową, a gdy dodatkowo spóźnimy się z jej spłatą, naliczone zostaną karne odsetki. Podczas zakupów warto się targować – zawsze możemy oszczędzić parę złotych. Nie unikajmy outletów, szukajmy okresowych promocji i wyprzedaży.

Przed dokonaniem większych zakupów warto porównać także różne oferty, korzystając z porównywarek internetowych.

Opracowanie własnej strategii finansowej

Ostatnim krokiem do oszczędności jest opracowanie idealnej strategii finansowej. Po pierwsze rachunki powinniśmy płacić w terminie, dzięki czemu unikniemy karnych odsetek.

W przypadku stałych kosztów warto zapoznać się z ofertami konkurencji – być może znajdziemy ofertę tańszą. Czasami warto zmienić dostawcę usługi lub operatora, by płacić niższe rachunki. Warto przy tym zastanowić się, czy np. aktualna oferta telewizyjna jest dla nas najlepsza, czy nie wybrać opcji z mniejszą ilością kanałów i jednocześnie tańszej. Przy zakładaniu konta lub lokaty bankowej warto wcześniej zapoznać się z wszystkimi ofertami na rynku. W przypadku konta bankowego należy szukać banku, który oferuje najniższe opłaty za prowadzenie rachunku.

Nie bierzmy kredytu zbyt pochopnie. Zastanówmy się wcześniej, czy jest on nam rzeczywiście potrzebny, a jeśli nie mamy innej opcji, unikajmy pożyczek w firmach pożyczkowych i parabankach. Każdy kredyt, nawet w banku naliczającym najniższe odsetki, pociąga za sobą większe zadłużenie, gdyż poza odsetkami uiszczać trzeba różne opłaty. Nie bójmy się udać do banku i poprosić o zmniejszenie rat. Dzięki temu odzyskamy płynność finansową. Powinniśmy się wystrzegać natomiast brania kredytów na spłatę poprzednich – wciągnie nas to w pułapkę zadłużenia, z której ciężko się wydostać.

W takiej sytuacji warto zastanowić się nad kredytem konsolidacyjnym.

Oceń

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.