Jak oszczędzać poprzez obligacje?

Jak oszczędzać poprzez obligacje?

Obligacje skarbowe stanowią prosty i zarazem skuteczny sposób na oszczędzanie. Nie wymagają wysokiego wkładu, ponieważ z powodzeniem wystarczy już 100 złotych. To my sami decydujemy o tym, jaka będzie ich ilość oraz rodzaj, w zależności od indywidualnych potrzeb finansowych.

Gdyby zapytać, jakie cechy charakterystyczne posiada obligacja, odpowiedź brzmiałaby: prostota, łatwość zakupu oraz gwarancja zysku.

Oprocentowanie

Obligacje skarbowe posiadają dwa rodzaje oprocentowania: stałe i zmienne. Stałe oprocentowanie oznacza, że w momencie kupna znamy przyszły zysk z inwestycji. Inne mają oprocentowanie zmienne, które uzależnione jest od zmian zachodzących na rynku. Ich cechą jest ochrona naszych oszczędności przed utratą wartości. Gwarantem wypłacalności jest Skarb Państwa.

Obligacja jako zabezpieczenie

Systematyczność jest najważniejszą cechą w oszczędzaniu. Odłożenie nawet małej kwoty miesięcznie, dajmy na to 100 złotych, umożliwia nam kontrolowanie spraw związanych z własnymi finansami. Patrząc dalekobieżnie taka perspektywa ułatwia osiągnięcie zamierzonego celu, np. kupna mieszkania czy samochodu, sfinansowania studiów dziecka czy zabezpieczenia na przyszłość. A im szybciej się rozpocznie, tym więcej środków będzie można ulokować.

Obligacje cały czas na siebie pracują. Stanowią wkład własny w chwili, kiedy znajdujemy się w potrzebie. Mogą być również dobrym zabezpieczeniem, gdy podejmujemy jakiekolwiek zobowiązania. Banki bardzo wysoko cenią sobie ten produkt.

Obligację skarbową można wykorzystać również jako formę posagu dla dziecka albo wnuka. W doskonały sposób zrealizują marzenia o przyszłości. Dlatego często są brane pod uwagę przez osoby myślące o własnej emeryturze w kontekście trzeciego filaru, jest konto IKE obligacje, gdzie można je nabywać bez konieczności obciążenia podatkiem Belki.

To sprawia, że obligacje skarbowe są propozycją dla każdego z nas!

Oceń

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.