Jak zaoszczędzić pieniądze?

Mimo iż powszechne jest stwierdzenie, że pieniądze szczęścia nie dają, kiedy ich zabranie lub ciężko jest związać koniec z końcem, nie należymy do najradośniejszych osób pod słońcem.

Pieniądze bowiem czynią nasze życie bardziej komfortowym. Dlatego warto starać się tak planować swoje wydatki, aby z każdej comiesięcznej wypłaty udało się coś odłożyć.

Oszczędzanie krok po kroku

pieniadze2

Można np. opracować swój własny budżet: wypisać wszystkie swoje przychody, łącznie z zarobkami, miesięczną płacą, stypendiami itp, następnie wypisać wszystkie swoje wydatki (czasopisma, kosmetyczka, fryzjer, rekreacja, ubrania, kosmetyki, żywność, dojazdy do pracy itp), odjąć od sumy przychodów sumę wydatków – i mamy kwotę, którą teoretycznie możemy zaoszczędzić.

Jeżeli otrzymamy wynik ujemny, jest to znak, że należy wybrać z listy comiesięcznych wydatków rzeczy zbędne, zrezygnować z niektórych przyjemności, rzucić palenie, zamiast dojazdów do pracy zdecydować się na spacery, zamiast jadania na mieście przygotowywać posiłki w domu itp.

Jeżeli zakupy poprawiają nam humor i mamy tendencję do rozrzutności, warto zastanowić się nad przyczyną takiej sytuacji, rozważniej wybierać w sklepach konkretne produkty, chodzić na zakupy w towarzystwie osoby, która nie pochwala naszego zakupoholizmu albo po prostu nie nosić ze sobą kwoty, której wydanie mogłoby poważnie naruszyć nasz budżet.

W miarę możliwości także warto unikać kredytów, pożyczek, wszelkiego rodzaju długów – na chwilę poprawią naszą sytuację finansową, ale trzeba pamiętać o konieczności ich spłaty.

Swoje oszczędności warto podzielić na tzw. fundusz awaryjny, czyli pieniądze przeznaczone na niespodziewane wydatki, fundusz rozrywkowy, czyli środki przeznaczane na zainteresowania i hobby – np. na nowego laptopa czy rower, fundusz inwestycyjny – czyli oszczędności długoterminowe, m.in. na przyszłą emeryturę czy zamrażane w akcjach i lokatach.

Oceń

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.