Jak oduczyć dziecko ssania smoczka?

Przede wszystkim należy być konsekwentnym.Jeśli zdecydujesz,że zabierasz smoczka,to cokolwiek by się nie działo,nie dawaj dziecku smoczka.Bo wtedy będzie wiedziało,że może wymusić smoczka na mami.

Kiedy można próbować zabrać dziecku smoczek?

Pierwszy okres to czas, gdy maluch kończy pierwsze półrocze swojego życia. Wtedy jego rozwój jest bardzo dynamiczny i łatwiej jest odwrócić uwagę malca od smoczka.

Do drugiego roku życia – to kolejny ze wskazanych momentów. Odruch ssania do tego czasu powinien zaniknąć. Dodatkowo maluch jest w wieku, kiedy zajmują go bardziej inne elementy jego otoczenia. Smoczek zwyczajnie powszednieje i nie jest już ciekawy.

Jak to zrobić?

Można posmarować smoczek czymś mało apetycznym np. sokiem z cytryny, solą, octem.

Niektórzy mówią, że odcięcie od razu smoczka jest dobra metodą.

Nie możemy zapominać, że zaprzestanie ssania smoczka jest dla dziecka czasem bardzo trudnym momentem. Wtedy tym bardziej potrzebne jest mu nasze zainteresowanie i czułość. Poza tym pomagając dziecku oswoić się z nową sytuacją, sami możemy aktywnie uczestniczyć w procesie pożegnania ze smoczkiem. Starajmy się skupiać uwagę dziecka na innych rzeczach, na zabawkach czy nowych wspólnych zabawach. Zamiast smoczka postarajmy się zapewnić dziecku np. jakąś przytulankę.
Nie odbierajmy dziecku smoczka jeśli przechodzi ono jakieś trudne przełomowe momenty. Czasem kilka tygodni nie zrobi różnicy.

Oceń

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.