Jak należy dbać o oczy

Jak należy dbać o oczy?

Jak należy dbać o oczy

Jak należy dbać o oczy?

Wzrok jest jednym z najważniejszych zmysłów, niestety, narażonym na wiele szkodliwych czynników zewnętrznych, związanych z prowadzonym przez nas trybem życia.

Współczesny człowiek długotrwale koncentruje wzrok na ekranie telewizora czy monitorze komputera, przez wiele godzin przebywa w klimatyzowanych pomieszczeniach, jego dieta jest uboga w owoce i warzywa – wszystko to męczy i osłabia wzrok, przyczynia się do różnych chorób itp.

Aby oczy służyły nam jak najdłużej, należy zwrócić uwagę na to, w jakich warunkach pracujemy. Jeżeli spędzamy dużo czasu przed komputerem, najlepiej zainwestować w specjalny filtr pochłaniający promieniowanie, nie wpatrywać się w monitor przy wyłączonym świetle, jeżeli powietrze w pomieszczeniu jest zbyt suche, zaopatrzyć się w nawilżacz, krople nawilżające, pracować raczej przy dziennym świetle. Raz na kwadrans dobrze jest popatrzeć przez chwilę w dal, intensywniej mrugać oczami, co rozluźni napięte mięśnie i pobudzi produkcję łez, nawilżających oczy, natomiast raz na godzinę zrobić sobie dłuższą przerwę w pracy, zamknąć oczy, kręcić nimi ósemkę, zataczać kręgi – taki fitness pozwoli naszym oczom odpocząć.

Warto również unikać nadmiernej i długotrwałej ekspozycji na światło słoneczne i zaopatrzyć się w okulary przeciwsłoneczne ze specjalnym filtrem pochłaniającym promieniowanie UV.

Dla zdrowia oczu bardzo ważna jest także odpowiednia dieta, bogata w produkty zawierające substancje działające jako naturalne przeciwutleniacze – witaminy A, C, E, cynk czy selen. Ich źródłem są np. ciemnozielone warzywa, tj. szpinak, sałata, pietruszka, prokuły, groch czy brukselka. Warto także przyjmować suplementy diety dostarczające niezbędnych dla naszego wzroku witamin i minerałów, m.in. luteiny czy B-karotenu.

W trosce o zdrowy wzrok warto także przynajmniej raz w roku, a jeżeli wymaga tego wada – nawet częściej, odwiedzać okulistę i stosować się do jego zaleceń.

5/5 - (31 votes)

2 komentarze

  1. andzia11 31 marca 2015
  2. Aleksandra Małkowska 27 czerwca 2017

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.