Co Polacy powinni wiedzieć o swoich oczach?

zdrowie oczu

Co Polacy powinni wiedzieć o swoich oczach?

Tabletki na dobry wzrok, a może okulary z targowiska? Co powinniśmy wiedzieć na temat zdrowia swoich oczu?

O tym wszystkim przeczytasz dzisiaj!

Zaczerwienione oczy

Podrażnienia oczu są często spowodowane stałym noszenie soczewek. Mimo, że nie swędzą ani nie pieką, to jednak na białkach widoczna jest siatka naczyń krwionośnych. Powodem takiej sytuacji może być nietolerancja szkieł kontaktowych. Oczy mogą traktować je jako ciało obce. Jednakże taka sytuacja może zdarzyć się, gdy długo przebywamy w klimatyzowanym pomieszczeniu, co wysusza powierzchnię oka. Podobnie jest z długim przebywaniem przed monitorem komputera – to także powoduje wysuszenie, a w konsekwencji podrażnienie i zaczerwienienie.

Warto stosować sztuczne łzy, czyli kropelki nawilżająco-łagodzące, dostępne w aptece bez recepty. Warto także udać się na konsultację okulistyczną, podczas której lekarz na podstawie przeprowadzonych badań jednoznacznie będzie w stanie podać przyczynę dolegliwości.

Tabletki na dobry wzrok

Można spotkać się z opiniami na temat zażywania tabletek z luteiną i ich skutkiem na pogłębianie się wady wzroku oraz chorobami oczu. Wiele osób uważa, że łykając takie suplementy zapobiegnie dalszym kłopotom z oczami. Jak jest naprawdę? W aptece dostępnych jest wiele preparatów, które w składzie mają luteinę jako środek wspomagający narząd wzroku. Można je stosować zarówno w przypadku wad wzroku, jak i zmian zwyrodnieniowych siatkówki czy innych schorzeń oczu. Preparaty mogą poprawiać mikrokrążenie w siatkówce, odżywiają i dotleniają tkanki oka. Jednakże jak dotąd nie ma oficjalnych dowodów na to, że łykanie suplementów zapobiegnie pogłębianiu się wady wzroku. W końcu są to preparaty witaminowe, a nie leki. Dlatego nie można spodziewać się niewiarygodnych efektów.

Mroczki przed oczami

Ciemne, drobne i poruszające się plamki przed oczami mogą świadczyć o przemęczeniu lub stresie. Zdarza się, że owe mroczki to nic innego, jak męty ciała szklistego. Pojawiają się w różnym wieku, jednakże ich intensywność wzrasta wraz z wiekiem. Nie jest to groźne, choć znacząco utrudnia to nasz komfort widzenia. Jednakże warto udać się na badanie okulistyczne, ponieważ mroczki przed oczami mogą być objawem poważnych chorób, jak schorzenia siatkówki czy zapalenie błony naczyniowej.

oczy zdrowieOkulary z targowiska

Okulary powinny być kupowane jedynie w salonach optycznych. Moc szkieł kupionych na targowisku jest zazwyczaj źle oceniona. Poza tym, bardzo rzadko zdarza się, żebyśmy mieli taką samą wadę wzroku w obu oczach. Gotowe okulary nie biorą tego pod uwagę, nie posiadają także naturalnego, dopasowanego do naszych oczu rozstawu źrenic. Noszenie okularów z bazaru może skutkować bólami głowy, nudnościami i zaburzeniami widzenia.

Gdy bolą oczy…

Wielokrotnie zdarzają się sytuacje, w których odczuwamy ból oczu.  Często jest określany jako „piasek” pod powiekami. Bez wątpienia są to najczęstsze problemy, z jakimi zgłaszają się pacjenci do poradni okulistycznych. Przyczyn jest wiele. Może to być zmęczenie oczu, niewyrównana wada wzroku, podrażnienia, ale także mogą sygnalizować poważne choroby. Jeśli ich charakter jest przewlekły, można spodziewać się uszkodzenia wzroku. Jeśli ból i kłucie nie ustąpią w ciągu doby, należy niezwłocznie udać się do lekarza, który znajdzie przyczynę dolegliwości i zastosuje odpowiednie leczenie.

Oceń

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.