Jak formatować dysk?

Format dysku i ponowne zainstalowanie systemu Windows jest konieczne w wielu sytuacjach, np. wówczas, gdy komputer jest przeciążony, gdy zbyt nierozważnie instalowaliśmy różne programy, gdy pojawił się wirus itp.

Dzisiaj radzimy, jak przeprowadzić formatowanie dysku, aby być zadowolonym z jego efektów.

dysk

Przed formatowaniem dysku

Przystępując do formatu i instalacji nowego systemu, musimy liczyć się z tym, że utracimy sporo danych. Warto więc te z nich, które są nam niezbędne czy są dla nas istotne, zgrać na płytę lub pendrive’a albo przenieść na dysk, którego nie będziemy formatować.

  1. Klikamy prawym przyciskiem myszy w „Mój komputer” i wybieramy polecenie „Zarządzaj”. Wybieramy opcję „Magazyn”, a następnie „Zarządzanie dyskami(Lokalne)”.
  2. W dolnej części możemy przejrzeć dyski na naszym komputerze wraz z ich pojemnością. Możemy sprawdzić, ile miejsca zajmują dane, czy dany dysk jest zdrowy, czy zainfekowany itp. Przed formatowaniem musimy usunąć wszystkie partycje z dysku, klikając na nie prawym przyciskiem i wybierając opcję „Usuń partycje”. Należy upewnić się, czy zapisaliśmy wszystkie ważne dla siebie dane, krok ten powtarzamy dla wszystkich partycji dysku, które chcemy sformatować.
  3. W okienku dysku, który musimy sformatować, powinien się pojawić czarny pasek, napis „Nieprzypisane” oraz pod spodem wielkość dysku. Należy kliknąć w ten napis prawym przyciskiem myszy, a następnie wybrać opcję „Nowa partycja”, co wywoła pojawienie się kreatora nowej partycji.
  4. W kreatorze nowej partycji klikamy przycisk „Dalej”, upewniamy się, czy zaznaczony jest główny dysk, ponownie klikamy „Dalej”. Komputer powinien nadać nowemu dyskowi pierwszą dostępną literę alfabetu, jeżeli chcemy, aby nazywał się on inaczej, wybieramy inną nazwę i ponownie wybieramy „Dalej”.
  5. Następnie komputer zapyta, czy chcemy sformatować dysk. Możemy wybrać formę formatowania. Najbezpieczniej będzie zdecydować się na „NTFS”. „Rozmiar jednostki alokacji” pozostawiamy jako domyślny, w polu „Volume label” wpisujemy natomiast nazwę dysku, najlepiej bez spacji. W przypadku dysku nowego, nieużywanego, dobrze będzie wybrać też opcję „Wykonaj szybkie formatowanie”, w przypadku dysku już używanego opcji tej nie zaznaczajmy. Powinniśmy zaznaczyć też opcję „włącz kompresję plików i folderów”, a potem kliknąć „Dalej”.W kolejnym oknie, jakie się pojawi, klikamy „Zakończ” i w ten sposób rozpoczynamy proces formatowania.

Jak formatować dysk? – porady video

Poniższy film przedstawia, jak formatować dysk i instalować System Windows. Zapraszamy do obejrzenia!

Oceń

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.