Jak naprawić uszkodzony plik?

Wszystkie cenne dla nas informacje znajdują się w pamięci komputera. Uważamy, że tam będą one najbezpieczniejsze i nic im się nie stanie. Ale co w sytuacji, gdy dany plik uszkodzi się?

plik

A zdarza się to dosyć często, zwłaszcza że mogą pojawić się błędy w systemie operacyjnym albo w programie, który korzysta z tychże plików. Awaria systemu albo dysku twardego, niewłaściwy sposób zapisania pliku czy też wpływ wirusów komputerowych również powoduje uszkodzenia plików. Co wtedy możemy zrobić? Czy w ogóle coś możemy zrobić, aby odzyskać utracone dane? Oczywiście! Informacje na ten temat znajdziesz w poniższym artykule.

Jak sprawdzić, czy plik uległ uszkodzeniu?

Nie wiesz, czy plik jest uszkodzony, czy nie? Wystarczy, że spróbujesz go uruchomić. Jeśli pomimo prób nie otwiera się, a na monitorze komputera wyświetla się komunikat „nie można otworzyć pliku” – sprawa jest oczywista. W przypadku plików tekstowych może dojść do sytuacji, w której zamiast liter albo cyfr będą widoczne dziwne znaki i symbole, których nie będzie można w sensowny sposób odczytać. To również sygnał, że plik jest uszkodzony.

Plik Avi

Plikami avi nazywamy pliki wideo, które można odtworzyć jedynie w specjalnie przeznaczonych do tego programach. Aby naprawić uszkodzony plik nie potrzeba zbyt wiele wysiłku. Jedyne, co trzeba zrobić, to ściągnąć odpowiednie oprogramowanie, które posiada umiejętność naprawy takich plików.

Gdy uruchomimy program do naprawy plików, wtedy trzeba odnaleźć uszkodzony plik avi, a potem wyszukać opcje naprawy. Nie ma potrzeby przechowywania naprawionych plików w innym miejscu, co wcześniej. Pamiętaj, że w sieci dostępnych jest mnóstwo programów do naprawy uszkodzonych plików. Każdy z nich ma co innego do zaoferowania swoim użytkownikom, dlatego skorzystaj z takiego, który będzie najbardziej zbliżony do Twoich oczekiwań. Najbardziej znane programy do naprawy plików avi to: DivXRepair, Avi Previewer oraz RegCure.

Pliki jpeg/jpg

Bezskutecznie próbujesz otworzyć plik jpeg/jpg, korzystając do tego z różnych aplikacji? Niestety, to znak że uległ on uszkodzeniu. Najpierw postaraj się odzyskać uszkodzony plik poprzez zmianę jego nazwy i zastosowanie innego rozszerzenia *jpg. Jeśli to nie pomaga, wykorzystaj narzędzie do odzyskiwania obrazów. Niestety w tym przypadku nie ma jednego, idealnego narzędzia, które sprawdzi się w każdym przypadku. Dlatego trzeba próbować wszystkich po kolei.

Najskuteczniejsze programy do odzyskiwania plików jpeg to: JPEG Recovery i Picture Doctor. Możesz również spróbować otworzyć uszkodzone obrazy w programach ACDSee lub IrfanView

Pliki doc.

Plikami doc. nazywamy dokumenty, które zawierają tekst. W przypadku, gdy zostanie on uszkodzony, konieczne będzie ściągnięcie specjalnego programu, który będzie w stanie go odtworzyć. Przygotuj się, że wiele z nich najpierw będzie potrzebowało instalowania na komputerze zanim zadziała.

Najskuteczniejsze programy służące do naprawy plików doc to: Repair MyWord czy Nucleus Kernel Word Document Repair Software. Program Repair MyWord Są to bezpłatne wersje programów, które niestety na obecną chwilę nie posiadają polskiej wersji językowej.

Pliki zip.

Archiwa zip to pliki , które uległy kompresji. Pliki, które zajmują dużo miejsca wygodnie jest spakować, używając do tego specjalnych programów. Wówczas mają o wiele mniejszy rozmiar, zajmują mniej pamięci, przez co o wiele łatwiej je wysłać pocztą e-mail czy też zapisać na dysku.

Odzyskiwanie plików zip. niczym nie różni się od innych dokumentów i również konieczne jest do tego użycie specjalnych narzędzi. Dlatego należy ściągnąć odpowiedni program, który bez trudu się tym zajmie. Potem dodaj plik zip. Oprogramowanie zeskanuje go i wyświetli wynik operacji. W dalszej kolejności musisz wybrać po kolei pliki z archiwum, które chcesz naprawić.

Najskuteczniejsze programy służące do naprawy plików zip to: Zip Repair Tool, Zip Repair Software oraz Advancet Zip Repair.

Pliki na PSP

Zanim przystąpisz do odzyskiwania plików, sprawdź czy te, które zawarte są na Twoim PlayStation Portable są zapisane we właściwym formacie. Jeśli nie, konieczne będzie ich przekonwertowanie na odpowiedni format. Aby naprawić uszkodzone pliki trzeba podłączyć PSP do komputera, a potem uruchomić program, który umożliwia odzyskiwanie danych. Następnie wybierz te pliki z PSP, które są popsute i napraw je.

Gdyby to się nie udało, uszkodzone pliki będziesz zmuszony zapisać na komputerze, a potem naprawić je za pomocą specjalnie przeznaczonych do tego narzędzi i powtórne wgranie ich na PSP.

Oceń

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.