Jak zapobiegać konfliktom?

Zgodnie z zasadą o rozwiązywaniu konfliktów, to nie spór jest powodem nieporozumienia, a sposób jego rozstrzygania. Wszystkie te sprawy, które są dla nas trudne i skomplikowane oraz jednocześnie odkładane na później, z upływem czasu kumulują się, przez co wyzwalają negatywne emocje. To odkładanie wszystkiego w czasie sprawia, że przestajemy myśleć i postępować rozsądnie.

To odkładanie wszystkiego w czasie sprawia, że przestajemy myśleć i postępować rozsądnie.

sluchac

Słuchać i mówić

No dobrze, ale zatem, jak rozmawiać, aby nie doszło do konfliktu? Przede wszystkim zacznij od kluczowej sprawy, jaką jest nie ocenianie partnera, zaprzestania uogólnień czy też dawania dobrych wskazówek. W rozmowie z małżonkiem staraj się rozmawiać do niego, a nie o nim. Zamiast szeroko opowiadać o swoich poglądach, zacznij na głos wyrażać swoje obawy czy uczucia. Sztuką, do jakiej trzeba dążyć, jest jasne oddzielenie rzeczy ważnych od mniej ważnych. Poza tym, każdy z partnerów do wypowiedzenia swoich poglądów potrzebuje dostatecznie dużo czasu, a więc w chwili, gdy małżonek mówi, nie można mu wchodzić w słowo i przerywać.

Już w starożytności jeden z filozofów wyszczególnił trzy powody, dla których nie możemy się porozumieć. Są to m.in.:

  • chęć wykazania swojej racji,
  • zmiana tematów rozmowy, gdy trzeba mówić o problemie,
  • brak umiejętności słuchania.

Słuchając partnera, jesteśmy w stanie zajrzeć w jego potrzeby i lepiej je zrozumieć. W takiej sytuacji ciężko o chęć udowadniania swoich racji czy zmieniać temat.

Do jednych z najbardziej skutecznych metod słuchania jest parafrazowanie czy odzwierciedlenie. Charakteryzuje się tym, że używa się zwrotów: „Czy dobrze zrozumiałam” albo „Masz na myśli”.

Mówiąc o odzwierciedleniu mamy na myśli chęć odgadnięcia postawy i uczuć partnera, aby w ten sposób łatwiej zajrzeć w jego duszę, co w rezultacie znacznie ułatwi codzienny kontakt.

Jeszcze innym czynnikiem dobrej, skuteczne i zgodnej rozmowy jest odpowiedzialne prowadzenie rozmowy. Umiejętność polega na tym, że uporządkowuje się niektóre, nieco chaotyczne wypowiedzi, aby w ten sposób poszukać wspólnych celów. A jeśli już dochodzi do podbramkowej sytuacji i kiedy awantura wisi na włosku, wówczas najlepiej poprowadzić tak rozmowę, aby ośmielić partnera, a więc zapewnić go o naszej miłości, szacunku i zrozumieniu.

Równie ważne jest – co niektórym może się wydawać błahe i mało istotne – zadawanie pytań. W ten sposób łatwiej możemy odgadnąć, co rozmówca chce nam powiedzieć, przez co unikniemy waśni.

Fazy negocjacji

Zanim rozpoczniemy rozmowę, warto przemyśleć sobie poszczególne jej składowe, których przestrzeganie wymusza współpracę:

  • określenie zasad postępowania, a więc jeśli obiecujecie sobie, że żadne nie będzie przerywać i wchodzić w słowo, to bezwzględnie tego przestrzegajcie,
  • określenie interesów każdej ze stron,
  • poszukanie satysfakcjonujących was rozwiązań,
  • nazwanie po imieniu problemu.
Oceń

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.