Jak bronić się przed mobbingiem?

Mobbing jest zjawiskiem, z którym spotykamy się coraz częściej i niestety to na tyle poważny problem, że nie można go lekceważyć.

Mobbing polega na psychicznym znęcaniu się nad pracownikami, np. poprzez ignorowanie ich lub wręcz przeciwnie – narzucanie morderczego tempa pracy.

Mobbing w pracy

Często przełożeni wrzeszczą i obniżają poczucie własnej wartości pracowników. Może to prowadzić do poważnych psychicznych zaburzeń oraz depresji. Przeważnie mobbing jest procederem skierowanym przeciwko jednej osobie, jednakże zawsze pośrednio związany jest z pracą całej grupy.

W zakładach pracy, gdzie spotykamy się z prześladowaniem pracowników, panuje niezdrowa atmosfera. Zazwyczaj wiąże się z tym również duża rotacja pracowników, co znacznie obniża efektywność pracy. Osoba, która zadręcza współpracowników, nazywana jest mobberem. Nie zawsze oprawcą jest szef, zdarza się, że to właśnie współpracownicy wcielają się w rolę dręczycieli. Należy jednak wiedzieć, że niezależnie od tego, kim jest mobber, odpowiedzialność ponosi zawsze pracodawca.

Zgodnie z Kodeksem pracy szef musi zareagować, jeżeli zauważy, że w jego firmie dochodzi do aktów mobbingu.

Jak walczyć z mobbingiem?

Każdy może stać się ofiarą mobbingu, bez względu na to, jak dużą pewnością siebie jest obdarzony. Może stać się ofiarą publicznego poniżenia lub prześmiewczych żartów. Warto zatem wiedzieć, jak zareagować, jeżeli taka sytuacja dotknie nas bezpośrednio.

W kilku punktach postaram się przedstawić wam wskazówki, które pomogą w radzeniu sobie z mobbingiem.

 1. Podstawową zasadą jest stawienie czoła prześladowcy. Musisz mu wyraźnie powiedzieć, że nie podoba Ci się jego traktowanie i nie życzysz sobie aby odnosił się do Ciebie w taki sposób, w jaki robił to do tej pory.
 2. Nie chowaj się ze swoimi problemami. Nie możesz zatajać faktu, że jesteś ofiarą mobbingu, pamiętaj, że współpracownicy mogą Ci pomóc. Ponadto mobber zazwyczaj znęca się nad ofiarami, kiedy ma pewność, że nikt tego nie widzi. Poczuje się zagrożony, jeśli ktoś poza ofiarą będzie wiedział o sytuacji w firmie.
 3. Jeżeli pomimo zastosowana powyższych wskazówek nie uda się zapobiec mobbingowi, musisz zwrócić się o pomoc do pracodawcy. Każdy szef jest zobowiązany do walki z mobbingiem. Najlepiej jeśli wystosujesz oficjalne pismo do kierownika, które może stać się dowodem podczas ewentualnego postępowania sądowego. Nie bój się zwrócić z takim pismem do szefa, nawet wówczas, kiedy to on jest Twoim oprawcą. Nie możesz pozwolić na to, aby ktokolwiek znęcał się nad Tobą w miejscu pracy.
 4. Jeżeli mimo wszystkich prób i starań nadal jesteś ofiarą prześladowań, zapisuj każdy taki przypadek z dokładną datą i godziną. Warto zwrócić się o pomoc do lekarza specjalisty, który oceni Twój stan zdrowia. Jeżeli stres i strach, jakiego doświadczasz w pracy, wyraźnie odbijają się na Twoim stanie zdrowia, bądź pewien, że lekarz wystawi Ci stosowne zaświadczenie mówiące o negatywnym wpływie atmosfery panującej w pracy na Twoje zdrowie i samopoczucie.
 5. Zawsze możesz zwrócić się o pomoc do Państwowej Inspekcji Pracy oraz do Sądu Pracy.
 6. W przypadku kompletnej bezradności możesz rozwiązać umowę o pracę w trybie natychmiastowym. Nie będziesz wówczas musiał czekać dwóch tygodni na zakończenie okresu wypowiedzenia.
 7. Masz również prawo starać się na drodze sądowej o zadośćuczynienie za straty moralne oraz uszczerbek na zdrowiu.

Pamiętaj, że najgorszą rzeczą, jaką możesz zrobić, jest niezwracanie uwagi na psychiczne dręczenie, niezależnie od tego, czy dotyczy ono bezpośrednio Ciebie, czy kolegi lub koleżanki z pracy. Ignorowanie problemu spowoduje jedynie jego nasilenie się. Pamiętaj, że w walce z mobbingiem nigdy nie jesteś sam.

Popularne frazy:

 • jak bronic sie przed mobbigiem
 • Sebastian

  Witam. Chciałbym prosić o udzielenie mi porady. W zakładzie pracy, w którym pracuje często kierownik każe w ręcz robić mi coś, co nie należy do moich obowiązków. Proszę o pomoc jak mam to zwalczyć, nie chcę poruszać już tematu mobbingu, ponieważ jest on tam na początku dziennym. Bardzo proszę o pomoc. Pozdrawiam

 • Krzysztof

  W naszej firmie ciagłe nękanie i napady furii ze strony kierownika jest nagminne .Pracujemy w serwisie starych tramwajów „Tatra ” w Poznaniu ze względu na ich długą eksploatację często ulegają awarii.Oczywiście nie są kupowane nowe części na wymianę aby usterki się nie pojawiały.Po prostu naprawia się zużyte które ponownie się psują.A reakcja kierownika to po prostu zachowanie szaleńca wszystkiemu winni jesteśmy my pracownicy..Wrzeszczy na nas zastrasza zabraniem premii co miało miejsce nie raz .. mówi że ma czarną listę do zwolnienia no i że niczego nie potrafimy zrobić .Zdarza się że przy wszystkich ośmiesza pracownika po prostu kpi sobie z niego.A ostatnio przez dosłownie 3 dni nękał nas o ten sam problem tak jakby go to bawiło .Pracujemy w systemie 3 zmianowym i przez właśnie te 3 dni przetrzymywał nas przez około godzinę żeby znów krzyczeć na nas .A byliśmy po 3 nocnej zmianie zmęczeni i oczywiście każdy chce iść do domu spokojny zeby wypocząć a tu takie coś na wyjście .Ja chodzę czasami do lekarza zeby przepisał leki uspokajające ale jak długo można je braća moja wytrzymałość ma swoje granice /.Zgłoszenie sytuacji u prezesa nic nie daje wini za taką sytuację też pracownika albo że konflikt jest po obydwu stronach.A dlaczego ? bo to są koledzy z byłej firmy w której razem pracowali a z poprzedniej firmy za takie postępowanie właśnie ten kierownik został zwolniony..A kolega prezes przyjął go do nowo powstałej Modertrans Poznań taka firma córka spółka z MPK Poznań…Tak ze jakiekolwiek zgłoszenia do prezesa nie dają żadnego rezultatu.A my zaprzestaliśmy mu to zgłaszać w obawie o utratę pracy…To tyle od poniedziałku pewnie znów zacznie się „horror”.

 • agata

  Jestem mobbingowana od 2009r. Mam „rozjechane” serce, od trzech lat biorę leki przeciwdepresyjne, byłam w szpitalu psychiatrycznym nie wiem jak to się skończy. Chyba zawałem. Nie mogę spać w nocy. Rozpada mi się małżeństwo, bo stany stresowe przenoszę do domu. Wstydzę się na ten temat rozmawiać, bo może faktycznie jestem nieudolna, a może już za stara do pracy choć współpracownicy nazywają mnie „chodzącą encyklopedią”. Ale co z tego jak mam zakaz dzielenia się moją wiedzą z nimi, żeby jeszcze wytrzymać 3 lata do świadczenia przedemerytalnego…..

AGD, urządzenia domowe Bezpieczeństwo w domu Budowa Dekorowanie Meble Ogród Porządki Pozostałe Remont Rośliny, kwiaty Uprawy rolne
15 zaskakujących sposobów wykorzystania wody utlenionej
8 produktów, które masz w domu, ale nigdy nie sądziłaś, że doskonale nadają się do czyszczenia różnych przedmiotów
O materac, na którym śpisz też trzeba dbać. Oto proste sposoby, jak sobie z tym poradzić
Dania główne Desery Drinki i koktajle Gotowanie, pieczenie Kuchnia polska Kuchnie zagraniczne Napoje Owoce i warzywa Pozostałe Przechowywanie żywności Przystawki, zupy, sałatki Wina Zdrowa żywność Zioła i przyprawy
Tych rzeczy nie powinno się przechowywać w lodówce, lepiej znaleźć im inne miejsce w domu
Schudnij o dwa rozmiary dzięki owsiance z nasionami chia!
7 porad dotyczących poprawienia smaku kawy
Biżuteria i dodatki Moda damska Moda dziecięca Moda męska Moda młodzieżowa Pielęgnacja, konserwacja obuwia Pielęgnacja, konserwacja odzieży Pozostałe
Sprawdzone sposoby na odświeżenie i wyczyszczenie srebrnej biżuterii
Sprawdzone sposoby na usunięcie tłustej plamy. Z tymi trikami już nie będziesz mieć z nimi kłopotów
Wstydzisz się odbarwionych skarpetek? Tym sposobem sprawisz, żeby były białe
Małżeństwa Przyjaźń Rozwiązywanie problemów Single Zdrada, niewierność Związek, randki
Jak poradzić sobie z kryzysem małżeńskim?
Jak być sexy, ale nie przesadzić?
Jak wyczytać charakter człowieka z jego ciała?
Bieganie Fitness i siłownia Inne dyscypliny Piłka nożna Pozostałe Rowery Sporty walki Sporty wodne
Dzięki tej japońskiej technice możesz stracić kilka kilogramów niemal natychmiast
Jak pozbyć się tłuszczu z poszczególnych części ciała?
Jak ćwiczyć w kuchni?
Depilacja Kosmetyki Makijaż Perfumy i zapachy Pielęgnacja Pozostałe Skóra Spa Włosy
Zbadaj o swoją szczoteczkę do zębów, dzięki temu unikniesz wielu chorób jamy ustnej
Wyeliminuj żylaki z tymi naturalnymi naparami
Jak zrobić chusteczki toaletowe?
Choroby, dolegliwości, leczenie Ciąża i poród Dieta, żywienie Higiena Medycyna naturalna Nałogi Pierwsza pomoc Pozostałe Profilaktyka Rehabilitacja Seksualność i antykoncepcja Zabiegi i operacje Zdrowe oczy Zdrowe zęby Zdrowie publiczne
7 rzeczy, które powinieneś wiedzieć o pluskwach, by się ich uchronić
Zbadaj o swoją szczoteczkę do zębów, dzięki temu unikniesz wielu chorób jamy ustnej
Jedz miód, cynamon oraz imbir codziennie i zobacz, co się stanie!