Ralph Lauren Canada ;One is to choose a plain colour of Polo,ralph lauren outlet such as Black, Navy or White - ralph lauren canadaselecting a colour of garment on which your corporate logo colours will look good when embroidered.ralph lauren canada outlet This can sometimes be preferable to buying an off-the-shelf garment in an unusual shade because fashions change and just because yourpandora canada company's shade of lime green is in vogue today this may not be the case in two years time.http://www.cefrank.com.au Manufacturers of off-the-shelf Tiffany Sale'stock' garments tend to change their ranges from time to michael kors outlet uktime and may choose to drop a colour if it is no longer considered popular.cheap burberry Ask your supplier and they should be able to tell you which colours Cheap Pandora Charmsare likely to remain available or which are in doubt.The second option,www.rvaq.ca if you have a sufficiently large requirement, is to have a Polo Shirt manufactured for your staff uniform in a bespoke colour. Manufacturing a bespoke embroidered Polo Shirt, opens up a wealth of possibilities regarding colour matching to your main corporate colour, Tiffany Saleembroidery branding, trims & detailing but this option is usually only viable from 300 to 500 pieces for a single colour garment or 1,000 Cheap Tiffany Salepieces upwards for more complex designs.
Ralph Lauren Online Store : http://www.traditionalart.co.uk| Cheap Polo Ralph Lauren UK Outlet Online

Jak bronić się przed mobbingiem?

mobbing w pracy

Jak bronić się przed mobbingiem?

Mobbing jest zjawiskiem z którym spotykamy się coraz częściej, jest to poważny problem którego nie można lekceważyć.

Mobbing polega na psychicznym znęcaniu się nad pracownikami, poprzez ignorowanie ich, lub wręcz przeciwnie – narzucanie morderczego tempa pracy.

Mobbing w pracy

Często przełożeni wrzeszczą i obniżają poczucie własnej wartości pracowników. Może to prowadzić do poważnych psychicznych zaburzeń oraz depresji. Przeważnie mobbing jest procederem skierowanym przeciwko jednej osobie, jednakże zawsze pośrednio związany jest z pracą całej grupy.

W zakładach pracy, gdzie spotykamy się z prześladowaniem pracowników, panuje niezdrowa atmosfera. Zazwyczaj wiąże się z tym również duża rotacja pracowników, co znacznie obniża efektywność pracy. Osoba, która zadręcza współpracowników, nazywana jest mobberem. Nie zawsze oprawcą jest szef, zdarza się, że to właśnie współpracownicy wcielają się w rolę dręczycieli. Należy jednak wiedzieć, że niezależnie od tego kim jest mobber, odpowiedzialność ponosi zawsze pracodawca.

Zgodnie z Kodeksem pracy szef musi zareagować jeżeli zauważy, że w jego firmie dochodzi do aktów mobbingu.

Jak walczyć z mobbingiem?

Każdy może stać się ofiarą mobbingu, bez względu na to jak dużą pewnością siebie jest obdarzony. Może stać się ofiarą publicznego poniżenia lub prześmiewczych żartów. Warto zatem wiedzieć jak zareagować, jeżeli taka sytuacja dotknie nas bezpośrednio.

W kilku punktach postaram się przedstawić wam wskazówki, które pomogą w radzeniu sobie z mobbingiem.

 1. Podstawową zasadą jest stawienie czoła prześladowcy. Musisz mu wyraźnie powiedzieć, że nie podoba Ci się jego traktowanie i nie życzysz sobie aby odnosił sie do Ciebie w taki sposób, w jaki robił to do tej pory.
 2. Nie chowaj się ze swoimi problemami. Nie możesz zatajać faktu, że jesteś ofiarą mobbingu, albowiem pamiętaj, że współpracownicy mogą Ci pomóc. Ponadto mobber zazwyczaj znęca się nad ofiarami, kiedy ma pewność że nikt tego nie widzi. Poczuje się zagrożony, jeśli ktoś poza ofiarą będzie wiedział o sytuacji w firmie.
 3. Jeżeli pomimo zastosowana powyższych wskazówek nie uda się zaprzestać mobbingowi, musisz zwrócić się o pomoc do pracodawcy. Każdy szef jest zobowiązany do walki z mobbingiem. Najlepiej jeśli wystosujesz oficjalne pismo do kierownika, które może stać się dowodem podczas ewentualnego  postępowania sądowego. Nie bój się zwrócić z takim pismem do szefa, nawet wówczas, kiedy to on jest Twoim oprawcą. Nie możesz pozwolić na to, aby ktokolwiek znęcał się nad Tobą w miejscu pracy.
 4. Jeżeli mimo wszystkich prób i starań nadal jesteś ofiara prześladowań, zapisuj każdy taki przypadek z dokładną data i godziną. Warto zwrócić się o pomoc do lekarza specjalisty, który oceni Twój stan zdrowia. Jeżeli stres i strach jakiego doświadczasz w pracy wyraźnie odbija się na Twoim stanie zdrowia, bądź pewien, że lekarz wystawi Ci stosowne zaświadczenie mówiące o negatywnym wpływie atmosfery panującej w pracy na Twoje zdrowie i samopoczucie.
 5. Zawsze możesz zwrócić się o pomoc do Państwowej Inspekcji Pracy oraz do Sądu Pracy.
 6. W przypadku kompletnej bezradności możesz rozwiązać umowę o pracę w trybie natychmiastowym. Nie będziesz wówczas musiał czekać dwóch tygodni na zakończenie okresu wypowiedzenia.
 7. Masz również prawo starać się na drodze sądowej o zadośćuczynienie za straty moralne oraz uszczerbek na zdrowiu.

Pamiętaj, że najgorszą rzeczą, jaką możesz zrobić, jest niezwracanie uwagi na psychiczne dręczenie, niezależnie od tego, czy dotyczy ono bezpośrednio Ciebie, czy kolegi lub koleżanki z pracy. Ignorowanie problemu spowoduje jedynie jego nasilenie się. Pamiętaj, że w walce z mobbingiem nigdy nie jesteś sam.

Jak bronić się przed mobbingiem? 4.60/5 (92.00%) 5 votes

Podobne porady:

Tags: , , , , ,

Comments (3)

Trackback URL | Comments RSS Feed

 1. Sebastian pisze:

  Witam. Chciałbym prosić o udzielenie mi porady. W zakładzie pracy, w którym pracuje często kierownik każe w ręcz robić mi coś, co nie należy do moich obowiązków. Proszę o pomoc jak mam to zwalczyć, nie chcę poruszać już tematu mobbingu, ponieważ jest on tam na początku dziennym. Bardzo proszę o pomoc. Pozdrawiam

 2. Krzysztof pisze:

  W naszej firmie ciagłe nękanie i napady furii ze strony kierownika jest nagminne .Pracujemy w serwisie starych tramwajów „Tatra ” w Poznaniu ze względu na ich długą eksploatację często ulegają awarii.Oczywiście nie są kupowane nowe części na wymianę aby usterki się nie pojawiały.Po prostu naprawia się zużyte które ponownie się psują.A reakcja kierownika to po prostu zachowanie szaleńca wszystkiemu winni jesteśmy my pracownicy..Wrzeszczy na nas zastrasza zabraniem premii co miało miejsce nie raz .. mówi że ma czarną listę do zwolnienia no i że niczego nie potrafimy zrobić .Zdarza się że przy wszystkich ośmiesza pracownika po prostu kpi sobie z niego.A ostatnio przez dosłownie 3 dni nękał nas o ten sam problem tak jakby go to bawiło .Pracujemy w systemie 3 zmianowym i przez właśnie te 3 dni przetrzymywał nas przez około godzinę żeby znów krzyczeć na nas .A byliśmy po 3 nocnej zmianie zmęczeni i oczywiście każdy chce iść do domu spokojny zeby wypocząć a tu takie coś na wyjście .Ja chodzę czasami do lekarza zeby przepisał leki uspokajające ale jak długo można je braća moja wytrzymałość ma swoje granice /.Zgłoszenie sytuacji u prezesa nic nie daje wini za taką sytuację też pracownika albo że konflikt jest po obydwu stronach.A dlaczego ? bo to są koledzy z byłej firmy w której razem pracowali a z poprzedniej firmy za takie postępowanie właśnie ten kierownik został zwolniony..A kolega prezes przyjął go do nowo powstałej Modertrans Poznań taka firma córka spółka z MPK Poznań…Tak ze jakiekolwiek zgłoszenia do prezesa nie dają żadnego rezultatu.A my zaprzestaliśmy mu to zgłaszać w obawie o utratę pracy…To tyle od poniedziałku pewnie znów zacznie się „horror”.

 3. agata pisze:

  Jestem mobbingowana od 2009r. Mam „rozjechane” serce, od trzech lat biorę leki przeciwdepresyjne, byłam w szpitalu psychiatrycznym nie wiem jak to się skończy. Chyba zawałem. Nie mogę spać w nocy. Rozpada mi się małżeństwo, bo stany stresowe przenoszę do domu. Wstydzę się na ten temat rozmawiać, bo może faktycznie jestem nieudolna, a może już za stara do pracy choć współpracownicy nazywają mnie „chodzącą encyklopedią”. Ale co z tego jak mam zakaz dzielenia się moją wiedzą z nimi, żeby jeszcze wytrzymać 3 lata do świadczenia przedemerytalnego…..

Dodaj komentarz

Ralph Lauren Online Store : http://www.traditionalart.co.uk| Cheap Polo Ralph Lauren UK Outlet Online
Operating triplegforcemargin has beenRalph Lauren Australia Ralph Lauren Ralph Lauren Corp.rathehouse Group weakness,Cheap Ralph Lauren the company said operating ninacasianoprofit margin fell mainly by the impact of long-term investment strategy.Polo Ralph Lauren Sale Second quarter Ralph Lauren Ralph Lauren Corp.ovcwa Group launched the Polo for women, and opened its first store in New York's Fifth Avenue during the same time in Greater China has opened its first flagship store for men and women overall. Second quarter operating costs Ralph Lauren Ralph Lauren Corp. Group rose 7.2 percent,inhalents higher than the income growth from the same period lastRalph Lauren Outlet year of $ 789 million to $ 846 million US dollars. Second quarter Ralph Lauren Ralph Lauren Corp. Group's total revenues increased 4.1 percent, from last year's $ 1.915 billion to $ 1.994 billion US dollars over the same period. By channel,Ralph Lauren Australia Outlet Direct channel in the second quarter same-store sales growth of 1%, with international markets and electricity supplier channels have double-digit growth in the second quarter of the channels recorded a total revenue of $ 1.006 billion, compared with $ 944 million a year earlier, an increase of 6.5%. wholesale channel revenue increased 1.7%, from the prior year $ 928 million a year earlier to $ 934 million.