Jak spulchnić ciasto?

Ciasta można spulchniać za pomocą środków chemicznych, biologicznych oraz fizycznych. Spulchnienie powoduje zwiększenie objętości masy na ciasto, a zawarte gazy (powietrze, dwutlenek węgla i para wodna) rozszerzają się w procesie pieczenia i rozpychają otaczające je ścianki ciasta, które następnie zostaje ścięte, w skutek wysokiej temperatury obecnej w piekarniku.

W ten oto sposób utrwala się porowata i pulchna struktura wypieku.

Fizyczne środki spulchniające

Do fizycznych środków spulchniających zaliczamy przede wszystkim powietrze, zawarte w przesianych sypkich składnikach, uwięzione w ubitej pianie z białek bądź napowietrzonej masie z jajek. Właściwości spulchniające maja także produkty płynne lub półpłynne, które podczas pieczenia wydzielają parę wodną. Należą do nich: śmietana, fermentowane produkty mleczne, piwo, alkohol, jaja, woda gazowana.

Biologiczne środki spulchniające

Natomiast do biologicznych środków spulchniających należą drożdże. Zazwyczaj używa się ich do pieczywa, a także lekkich ciast, zwanych drożdżowcami. Wywołują one fermentację alkoholową, w czasie której powstaje dwutlenek węgla oraz alkohol- składniki wysoce spulchniające.

Chemiczne środki spulchniające

Do spulchniania ciężkich ciast, które zawierają wiele cukrów i tłuszczu, używa się chemicznych środków. Powszechnie stosowane są proszki do pieczenia, w skład których wchodzą:  kwaśny węglan sodowy i amonowy oraz wyzwalacze, które ułatwiają uwolnienie dwutlenku węgla i neutralizują również niemiły alkaliczny posmak. Zamiast proszku do pieczenia, do niektórych ciast, można dodać sodę oczyszczoną lub amoniak.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.