Kot czy kocica – jaką płeć wybrać?

Gdy podejmujemy decyzję o powiększeniu naszej rodziny o nowego przyjaciela – kota, zastanawiamy się nad wyborem płci. Niektórzy właściciele kotów zapewniają,  iż kocury są bardziej spokojne i dłużej zachowują chęć do zabawy, a z kolei kotki są bardziej skryte i „chodzą własnymi ścieżkami”. Należy jednak pamiętać, że koty, tak samo jak ludzie, mają różne charaktery i to niezależnie od płci.

Tak więc powyższe stwierdzenie nie ma sensu, gdyż może sprawdzić się w pięćdziesięciu procentach, a w przypadku drugiej połowy zwierząt może być  już zupełnie inaczej.

Kot czy kotka – dylematy

Wiele jest na świecie powściągliwych kocurów, tak samo jak otwartych i zabawowych samiczek.

Dlatego też przy wyborze kota nie powinniśmy zwracać zbyt dużej uwagi na płeć. Dużo więcej o kocie może nam powiedzieć jego rasa, a w przypadku kota nierasowego – obserwacja.

WAŻNE!

Należy wyraźnie podkreślić, iż cechy wypomniane wyżej tyczą się wyłącznie kotów wysterylizowanych  czy  wykastrowanych.

Jeżeli zdecydujemy się nie kastrować kota, wówczas możemy spodziewać się pewnych zachowań. Kota w rui (która może zdarzać się kilka razy do roku) będzie głośno miauczeć, albo wręcz zawodzić, szczególnie nocami. Będzie również próbowała na wszystkie sposoby wymknąć się z domu, szczególnie jeśli jest kotem wychodzącym.

Ruja kotki może trwać nawet do dwóch tygodni, podczas których życie właściciela może zamienić się w piekło. Niewykastrowane kocury będą obnosić się ze swoją płciowością w jeszcze gorszy sposób, znacząc teren. O ile u kotów żyjących na zewnątrz nie jest to ogromny problem, tak u kotów domowych może być bardzo uciążliwe. Kocury oznaczają kanapy, szafki i inne meble strumieniem moczu, którego zapach jest bardzo nieprzyjemny. Poza tym, koty takie mogą być bardziej agresywne, a jeśli wychodzą na dwór, lub w domu jest kilka zwierząt, mogą toczyć walki. Te wszystkie cechy sprawiają, iż kocury i kotki niewykastrowane są bardzo uciążliwymi domowymi pupilami.

Sterylizacja lub kastracja w odpowiednim czasie całkowicie eliminuje niepożądane zachowania i sprawia, że zwierzę staje się dużo spokojniejsze i miłe. Zapobiega się również niechcianej ciąży u kotki czy zapładnianiu przez naszego kota bezpańskich kotek, które często nie są w stanie wykarmić siebie i swoich kociąt. Dlatego też każdy odpowiedzialny właściciel kota ma obowiązek poddać zwierzę takiemu zabiegowi.

75

Oceń

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.