Kolory w naszym domu i ich znaczenie

kolory w domu

Kolory wpływają na nasze samopoczucie. Dowiedz się, jak wybrać idealne barwy do pomieszczeń w Twoim domu!

O tym, że kolory mają ogromny wpływ na samopoczucie każdego człowieka, że wywołują w nas przeróżne odczucia oraz emocje, nie trzeba chyba mówić nikomu – bardzo często przekonujemy się o tym sami, obserwując, że otaczanie się jednymi kolorami pobudza nas do działania, a innymi – wywołuje skutek wręcz odwrotny.

Warto więc także przy planowaniu zagospodarowania przestrzeni w domu czy mieszkaniu dobrze przemyśleć, jakie kolory będą dominować – jeżeli wybierzemy odpowiednie, zyskamy w swoich własnych czterech ścianach poczucie harmonii, wewnętrznego spokoju i w pełni będziemy mogli wykorzystywać nasz wewnętrzny potencjał, który niejednokrotnie drzemie gdzieś w nas i którego nie zawsze jesteśmy świadomi.

Jak wybrać kolor wnętrza? – przewodnik po barwach i ich znaczeniu

Stąd właśnie mamy dzisiaj dla was krótki przewodnik po kolorach i ich wpływie na nasze samopoczucie i osobowość. Do poszczególnych wnętrz w swoim domu wybieraj kolory zgodnie z przeznaczeniem każdego pomieszczenia. W jednym sprawdzą się barwy wyciszające, w innym nieocenione będą takie, które pobudzą kreatywność i zmobilizują do działania.

Kolor czarny

Jest barwą związaną z tym, co magiczne, czarowne, tajemnicze. Uważa się, że wykazuje działanie wspierające i inspirujące, jest przejawem niechęci przeciwko niepożądanym zmianom. Powinny się nim otaczać osoby opanowane i niezależne – dzięki czarnej barwie będą one trwały przy własnych opiniach i poglądach i nie będą ulegać presji. Niewskazany jest natomiast dla osób przygnębionych i załamujących się łatwo, gdyż może dodatkowo nasilić ich samopoczucie i sprzyjać depresjom.

Kolor brązowy

Brąz należy do barw raczej bezpiecznych, kojarzy się z odpoczynkiem, ale służy też skrywaniu uczuć. Jeżeli jednak dominuje w naszym otoczeniu, może przygnębić. Powinny go wybierać osoby, szukające bezpieczeństwa oraz pragnące życiowej stabilizacji. Podobnie jednak jak koloru czarnego, także i brązowego powinny unikać osoby ze skłonnościami do depresji, o niskim poczuciu wartości.

Brąz świetnie sprawdzi się w pomieszczeniach, w których najwięcej czasu spędzają osoby szukające stabilności w życiu – sypialniach czy gabinetach.

Kolor zielony

Zieleń każdemu kojarzy się z odprężeniem i wzmaga poczucie bezpieczeństwa. Pomaga bardziej optymistycznie spojrzeć na świat, zachować jasność umysłu, zwiększa też wiarę w siebie. Jest to barwa raczej neutralna – nie wprawia w przytłaczające przygnębienie, ale też nie dodaje ogromnej aktywności – raczej wycisza i tonuje, dlatego powinny otaczać się nią osoby bardzo aktywne czy niezdecydowane.

Zieleń świetnie sprawdzi się w pomieszczeniach, w których odpoczywasz, relaksujesz się, wyciszasz.

Kolor fioletowy

Barwa fioletowa kojarzy się z mistycyzmem, zagadkowością, tajemnicą. Jest to kolor łagodny, bardzo kojąco wpływający na człowieka, dlatego powinni otaczać się nim wszyscy pragnący zgody oraz miłości, szukający wyciszenia. Nie poleca się go jednak osobom, które borykają się z niską samooceną.

Fiolet rzadko wykorzystywany jest do malowania całych pomieszczeń – częściej stosuje się go razem z innymi farbami. Sprawdzi się w pomieszczeniach, w których chcemy działać kreatywnie, ale równocześnie wyciszyć się.

Kolor niebieski

Barwa ta przywodzi na myśl beztroskie wspomnienia, dodaje spokoju, relaksuje i pobudza do pracy. Idealnie sprawdzi się w przypadku osób, które są wyczerpane psychicznie i potrzebują spokoju oraz odpoczynku, ale równocześnie dodaje samodzielności i poprawia intuicyjność. Nie jest wskazany dla osób nerwowych.

Wybieraj kolor niebieski do pomieszczeń, w których chcesz się relaksować oraz odpoczywać, a także do sypialni – pomoże Ci odpocząć i zrelaksować się. Możesz też z powodzeniem wykorzystać tę barwę w kuchni czy w łazience.

Kolor biały

Biel to barwa, która od wieków kojarzona jest z czystością i nieograniczoną przestrzenią. Świetnie wycisza i poprawia samopoczucie, wzmaga także kreatywność, stąd powinny się nią otaczać osoby otwarte na nowe pomysły i plany, które nie boją się nowych wyzwań.

Kolor żółty

Ta ciepła barwa kojarzy się każdemu z latem, z przyjemnymi wspomnieniami, dlatego z reguły poprawia humor, wzbudza w nas radość i mobilizuje do działania. Jest najjaśniejszym z kolorów, rozładowującym napięcie, wskazanym dla osób niezdecydowanych, jednak w niewielkich dawkach – przesyt żółtego może doprowadzić do pogorszenia samopoczucia i irytacji.

Żółty to świetny kolor do pomieszczeń, w których uczymy się lub pracujemy, a także do salonów, jadalni czy pokojów dziecięcych.

Kolor czerwony

Nie bez kozery mówi się, iż czerwony to kolor miłości i namiętności. Barwa ta pobudza, dodaje energii i życia,jest efektowna i przyciąga uwagę. Powinny się nią otaczać osoby ospałe i pozbawione woli do walki, a także pożądające ciekawych doznań zmysłowych. Czerwień niewskazana jest natomiast dla osób nadpobudliwych, gdyż może wzmóc ich ruchliwość i impulsywność.

Czerwień rewelacyjnie sprawdzi się np. w sypialni, jednakże lepiej unikać zbyt intensywnych jej odcieni, gdyż może powodować problemy z zasypianiem.

Kolor różowy

Ta romantyczna barwa kojarzy się m.in. ze spotkaniami we dwoje, pierwszą miłością, niewinnym, aczkolwiek silnym uczuciem. Wpływa na organizm pobudzająco, sprawia, że czerpie się większą przyjemność z rozrywki itp. Różowy jest kolorem osób pewnych siebie, które potrzebują uwagi innych i cenią sobie miłość – takie osoby mogą otaczać się tą barwą bez obaw.

Kolor pomarańczowy

Pomarańczowy to kolor kojarzący się z szeroko pojętą młodością, nowoczesnością oraz otwartościom. Jest barwą dodającą energii, zwiększającą chęć do życia, pobudzającą i motywującą do działania, wzmagającą kreatywne myślenie. Powinny unikać go osoby samotne i zagubione, gdyż będą się czuły źle w otoczeniu tej barwy.

Kolor pomarańczowy pobudza apetyt i dodaje chęci do życia, rewelacyjnie sprawdzi się więc w jadalni albo w kuchni.

Oceń

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.