Czym charakteryzuje się styl rustykalny?

styl rustykalny

Styl rustykalny także współcześnie ma wielu zagorzałych zwolenników.

Często słyszymy czy czytamy, że czyjś dom zaaranżowany jest w stylu rustykalnym, ale na pewno nie każdemu z nas nazwa ta coś mówi i zwyczajnie nie wiemy, jaki to jest styl. Wyjaśnienie jest znacznie prostsze niż sama nazwa, gdyż jest to – najprościej mówiąc – styl wiejski. Stylizowane w ten sposób wnętrza są swojskie, przytulne, a także mają dużo powiązań z naturą, czyli posiadają wszystko to, co kojarzy nam się z typową, sielankową wsią.

Co ważne, styl ten praktycznie nigdy nie wychodzi z mody i nawet jeśli nie chcemy urządzać całego domu czy mieszkania w takim stylu, nic nie stoi na przeszkodzie, by się nim zainspirować i wprowadzić do swojego wnętrza tylko niektóre jego elementy, które nadają wrażenie swojskości i miłej przytulności.

Styl zależny od regionu świata

Styl rustykalny nie jest wszędzie taki sam, tak samo jak nie wszędzie życie na wsi wygląda tak samo. Praktycznie każdy kraj ma własną odmianę tego stylu i charakterystyczne dla siebie elementy i nawiązana do tradycyjnych wzorców. Jednak bez względu na to, jaki region świata weźmiemy pod lupę, styl ten ma swoje nieodłączne elementy, które pozwalają odróżnić go od innych, czyli na przykład prostotę wystroju, naturalne materiały, z jakich wykonano meble i dodatki, brak wykwintnych ozdób i nastój domowy. Przedmioty w tym stylu muszą mieć znaczenie użytkowe, raczej nie spotyka się tu ozdób samych w sobie, które nie odgrywają żadnej innej roli.

Styl rustykalny w Polsce

Jak wiele rzeczy w naszym kraju, także styl rustykalny powstał nie z kaprysu, a z potrzeby. Jeśli można mówić o modzie w tym przypadku, to nastała ona w latach 70. ubiegłego wieku, kiedy to Polska Rzeczpospolita Ludowa była odcięta od nowoczesnego wzornictwa, a ludzie nawet nie zdawali sobie sprawy z tego, jak aranżowane są zachodnie domy.

Zdawano się więc na to, co było, i aranżowano domy za pomocą zdobywanych przypadkowo czy na tragach staroci tradycyjnych mebli i innych przedmiotów, które na pewno nie były nowoczesne, ale za to miały charakter i tworzyły nastrój domowej przytulności. Taki stan rzeczy przetrwał do dziś, właściwie głównie z powodów finansowych, a także dlatego, że wielu z nas po prostu w takim klimacie czuje się najlepiej.

Charakterystyczne elementy stylu rustykalnego

Jak było już wspomniane, styl rustykalny ma swoje nawiązania do każdego z krajów, w jakim występuje, jednak ma kilka typowych dla siebie elementów, które pojawiają się w nim bez względu na to, z jakim krajem mamy do czynienia. Są to na przykład:

  • drewno – jest to materiał, z którego wykonanych jest wiele przedmiotów, ale nie jest to drewno byle jakie, gdyż musi być stare, albo przynajmniej sztucznie postarzane. Możemy więc spotkać meble i dodatki popękane, porysowane, nierównomiernie zabarwione, ale wszystko to wykonane w taki sposób, że absolutnie nie szpeci tych przedmiotów, lecz nadaje im surowe, szlachetne piękno i niepowtarzalny charakter. Do stylu rustykalnego można także zaliczyć boazerię, która kiedyś święciła u nas triumfy popularności, ale obecnie rzadko można ją spotkać, czy odsłonięte belki stropowe, spotykane zwykle w kuchniach rustykalnych,
  • typowo wiejskie meble – są przede wszystkim funkcjonalne, a nie ozdobne, więc często są nieco nawet toporne. Mają proste kształty, są ciężkie, stanowią nawiązanie do przeróżnych styli z przeszłości, nawet bardzo klasycznych. Najlepszy efekt jeśli chodzi o styl daje pomieszanie mebli pochodzących z różnych okresów, co stanowi o niepowtarzalności wnętrza,
  • kolorystyka – wnętrza stylu rustykalnego utrzymane są w odcieniach brązu, beżu i bieli, ewentualnie złamanej. Rzadko można w nich spotkać jaskrawe, wesołe barwy, bo zwyczajnie nie pasują do tego rodzaju wnętrz i zwykle poprzestaje się jedynie na pojedynczych dodatkach w mocniejszych barwach, choć i to może się okazać ryzykowne,
  • wyroby ludowe – najczęściej rękodzieło, ale można je zastąpić udanymi atrapami. Mogą to być różnego rodzaju makatki, kilimki, rzeźby, np. figurki postaci świętych, a także dawne wiejskie przyrządy domowego użytku,
  • wiklinowe kosze – są nieodłącznym elementem tego stylu. Pełnią nie tylko rolę dekoracji, ale także są jak najbardziej użyteczne, np. zamiast patery na owoce czy rozmaitych pojemników.
Oceń

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.