Jak zaprojektować i założyć skalniak?

Chociaż zaprojektowanie i założenie skalnego ogródka, inaczej zwanego alpinarium, bywa często dość pracochłonne, później nie wymaga on szczególnej pielęgnacji. Najlepiej zaplanować go w miejscu nasłonecznionym, z dala od dużych drzew, na lekko pochyłym terenie. Ułatwi to odpływanie wody po deszczu  – jest to bardzo ważne, gdyż rośliny skalne wolą suche podłoże.

Sadzać różnobarwne rośliny górskie wokół omszałych kamieni, możemy stworzyć jeden z najbardziej uroczych zakątków ogrodu. Jak dobrze zaprojektować i założyć skalniak, podpowiadamy więc dzisiaj.

Jak zaprojektować i założyć alpinarium?

  • Zaczynamy od naszkicowania planu

Wyznaczamy ogólny kształt kompozycji. Możemy zaprojektować skalniak w formie wąwozu czy tarasów, a nawet pokusić się o stworzenie miniatury górskiego krajobrazu.

  • Przygotowujemy podłoże

Zdejmujemy wierzchnią warstwę ziemi (około 15 cm). Usuwamy wszystkie chwasty i korzenie.

  • Modelujemy skalniak

Wykopaną ziemie mieszamy ze żwirem, dodajemy trochę kompostu i zaczynamy formować niewielkie wzniesienia.

skalniak

  • Układamy kamienie

Najlepsze są wapienne lub piaskowiec. Ogródek wygląda ciekawie, jeżeli wybierzemy skałki różnej wielkości i kształtu. Układamy je warstwami, zaczynając od najniższego poziomu. Duże wkopujemy do około 1/3 wysokości i ubijamy ziemie wokół każdego z nich. Skałki są nie tylko ozdobą. Nagrzewają się w słońcu i wolno oddają ciepło ziemi, a także zatrzymują w niej odpowiednią ilość wody. Tak przygotowany ogródek po-

Jak wybrać rośliny do skalniaka?

Dobierając rośliny do swojego skalniaka, weźmy pod uwagę wielkość skalniaka i rodzaj gleby. Warto posadzić rośliny, które różnią się wysokością i kształtem. Wysmukłe i mniej odporne powinny być umieszczone w części osłoniętej od wiatru, a małe gatunki tuż przy kamieniach. Z kolei te, które lubią wilgoć, sadzimy w miejscach obniżonych, natomiast w rogach skalniaka kępy traw, które nie boją się wiatru.

Do skalniaka poleca się m.in. takie rośliny jak:

  • posłonek White Ruck Rose, niewysoki, ma piękne pojedyncze kwiaty;
  • posłonek Ben Ledi, dorastający do 60 cm, listki zielenią się do późnej jesieni,
  • rozchodnik, kwitnący w czerwcu i lipcu, o żółtych lub różowych kwiatach,
  • rojnik, lubiący dużo słońca, o mięsistych listkach ułożonych w rozety, które są równie piękne zimą.

skalniak1

Oceń

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.