Jeżeli chcemy posadzić w swoim ogrodzie drzewa owocowe, powinniśmy pamiętać, żeby nie wybierać ich pochopnie – to decyzja na długie lata, warto wiec dobrze ją przemyśleć.
Dzisiaj mamy więc dla was kilka wskazówek odnośnie do tego, jak wybierać drzewa owocowe do ogrodu czy na działkę. Mamy nadzieję, że okażą się pomocne i pomogą wam wybrać najlepsze dla waszych potrzeb i wymagań gatunki.
Decydującymi czynnikami przy wyborze drzew przeznaczonych do posadzenia w ogrodzie przydomowym czy na działce powinny być:
- gatunek,
- wysokość drzew,
- forma ich prowadzenia,
- odmiana.
Wybór gatunku zależy głównie od warunków klimatycznych i glebowych, np. jabłonie i grusze udają się na przeciętnie dobrej glebie, brzoskwinie i morele najlepiej rosną w rejonach cieplejszych, a przynajmniej na osłoniętym od wiatru i nasłonecznionym stanowisku.
Wysokość drzew jest bardzo ważna ze względu na niewielką zazwyczaj powierzchnię ogrodu. Ważną rolę odgrywa tu podkładka, ponieważ pozwala uzyskiwać drzewa różnej wysokości. Najbardziej przydatne do ogrodów przydomowych są drzewka jabłoni i grusz na podkładkach karłowych. Odznaczają się wieloma zaletami: zajmują niewiele miejsca (średnica korony drzew wolno stojących dochodzi do 2 m), możemy je sadzić co 2-3 m, pielęgnowanie ich wymaga mniej wysiłku (cięcie drzew i ich ochrona są łatwiejsze), z nisko umieszczonej korony łatwiej zbiera się owoce, a przy tym zaczynają owocować w drugim roku po posadzeniu i owocują corocznie. Trudniej jest kupić drzewka wiśni, czereśni, śliw, brzoskwiń i moreli szczepionych na podkładkach karłowych, ale gatunki te i tak nie osiągają na ogół bardzo dużych rozmiarów. W małych ogrodach trzeba zrezygnować tylko z posadzenia czereśni.
Najlepiej jest sadzić drzewa niskopienne. Wcześniej wchodzą one w okres owocowania, gdyż zużywają mniej substancji na budowę pnia, ponadto niebezpieczeństwo przemarznięcia pnia jest tym mniejsze, im jest on niższy. Opinia, że posadzenie drzew wysokopiennych umożliwia uprawianie pod nimi warzyw i roślin ozdobnych jest niesłuszna.
Pod drzewami tylko przez pierwsze 2-3 lata po ich posadzeniu można uprawiać rośliny i to bez względu na to, czy są to drzewa wysokopienne, czy niskopienne. Później uprawy – takiej trzeba zaniechać, ponieważ drzewa, zwłaszcza gęsto posadzone, bardzo silnie ocieniał teren.
Ponadto drzewa owocowe należy co pewien czas spryskiwać środkami chemicznymi, które spadając na zbierane w tym czasie owoce i warzywa mogą spowodować zatrucia. Pod drzewami owocowymi można więc uprawiać tylko te rośliny ozdobne, które dobrze rosną w cieniu.