Jak zapoznać kota z psem?

Pies i kot to odwieczni wrogowie. Tak przynajmniej myśli większość z nas… Jednak, jeśli prawidłowo zaznajomimy te zwierzęta, mogą obdarzyć się one ogromną miłością i stworzyć piękną przyjaźń lub po prostu będą się tolerować.

Należy pamiętać o tym, że większość kotów nie jest tak otwarta jak psy i mogą uznać, że ich więksi towarzysze są zbyt nachalni, a poza tym, psy często mają zakodowane w głowach, że na mniejsze zwierzęta trzeba polować. Nie jest to jednak reguła i nie zawsze pies musi zaatakować kota, a kot odtrącać zainteresowanie psa. Pamiętaj zatem, że spotkanie dwóch tak różnych zwierząt, zawsze trzeba dokładnie zaplanować i nadzorować.

Wskazówki, jak zapoznać kota z psem

Najłatwiej będzie, jeśli pies za młodu zostanie przyzwyczajony do kotów. Jeszcze lepiej, gdy oba zwierzęta będą w młodym wieku.

  1. Jeśli pokazujesz kotu nowy dom, powinieneś ograniczyć jego miejsce do jednego pokoju. Zapewnij mu jedzenie i kuwetę i pozwól poznawać całe pomieszczenie oraz drzwi, przy których z pewnością będzie kręcił się pies.
  2. Gdy zwierzęta przyzwyczają się do swojej obecności przez szparę drzwi, możesz przejść do następnego kroku. Uwiąż psa na smyczy, a kota w transporterze (lub odwrotnie) i daj im się zapoznać po swojemu.
  3. Podczas kontaktu psa i kota podawaj im ich ulubione przysmaki, wówczas spotkania te będą im się dobrze kojarzyć.
  4. W trakcie spotkań mów do zwierząt miłym głosem i głaszcz je.
  5. Kot zawsze powinien mieć miejsce (np. wysoka półka), na którą będzie mógł uciec, gdy się przestraszy.
  6. Pies nie może mieć dostępu do kociej kuwety, ponieważ może zjeść kocie odchody, co jest dla niego szkodliwe.
  7. Pamiętaj aby każde zwierzę miało swoją miskę. Możesz ustawić jedzenie kota na wysokiej półce, tak by pies nie miał do niej dostępu.
Oceń

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.