Jak opiekować się chomikiem

Jak opiekować się chomikiem?

Jak opiekować się chomikiem

Jak opiekować się chomikiem?

Chomik to bardzo miłe i malutkie zwierzątko, które jest chętnie hodowane w mieszkaniu, gdyż nie potrzebuje tak dużo miejsca jak pies czy kot, a także sprawia o wiele mniej problemów. Ale nie zapominajmy o tym, że pomimo tego, że chomiki są małe i mają niewielkie wymagania, to jednak musimy wiedzieć jak prawidłowo się nimi opiekować, aby czuły się dobrze w naszym domu.

Klatka dla gryzonia

Pierwszą rzeczą, jaka będzie nam potrzebna dla naszego zwierzaczka jest klatka. W każdym sklepie zoologicznym z pewnością znajdziemy klatki, które są przeznaczone specjalnie dla gryzoni. Oczywiście im większa klatka, tym więcej przestrzeni dla naszego pupila. Klatka jest znakomitym rozwiązaniem, gdyż dzięki swobodnemu przepływowi powietrza możemy ją czyścić rzadziej niż akwarium. Poza tym klatka jest na pewno dużo lżejsza niż akwarium, dlatego bez żadnego problemu podniesie ją nawet dziecko, które może zabierać zwierzątko na podwórko.

Co powinno znaleźć się w klatce naszego ulubieńca?

Po pierwsze miska – najlepiej wybrać trochę większą i porcelanową, której chomik nie będzie przewracał i gryzł. Po drugie poidełko – wlewamy tam wodę dla zwierzaka, gdyż chomik jest bardzo ruchliwy i miskę z wodą na pewno by wywracał i wylewał jej zawartość. Następnie pomyślmy o ściółce – wybierzmy większe trociny, które mają mniej pyłu, zrezygnujmy z drobnych, które bardzo pylą. Nie wykładajmy też klatki sianem, bo może podrażniać, a nawet zranić naszego zwierzaka. W klatce chomika nie może oczywiście zabraknąć kołowrotka – pamiętaj, aby jego wielkość dopasować do wielkości gryzonia, tak by nie połamał łapek na zbyt dużym kołowrotku. Chomik powinien mieć również domek, do którego będzie mógł się chować – najlepiej wybrać drewniany, chociaż z powodzeniem może być również plastikowy. Ważny jest także gładki kamień, na którym chomiczek ściera sobie pazurki. To podstawowe i najważniejsze rzeczy dla naszego chomika, jeśli jednak ktoś ma ochotę lepiej zadbać o swoje zwierzątko, oczywiście może pomyśleć o dodatkowych atrakcjach, np. rozbudować domek, dodając kolejne pięterka czy włożyć kawałki drewna do klatki.

Czym karmić?

Chomik oprócz gotowych mieszanek z twardych ziaren i suchej karmy ze sklepów zoologicznych powinien otrzymywać też warzywa. Najlepiej wybrać świeże, takie jak kalafior, marchewka, kapusta, papryka, ogórek czy jabłko. Dzięki temu gryzoń otrzyma wszystkie wartościowe składniki, a także odpowiednią dawkę wody. Chomika wystarczy nakarmić raz na dzień, co prawda je niewielkie porcje, ale lubi zakopać jedzenie na później.

Zabawa i oswajanie

Jak bawić się z chomikiem i jak go oswoić? Przede wszystkim należy robić to stopniowo, aby zwierzak się nie przestraszył. Najlepiej dać mu kilka dni na oswojenie i przyzwyczajenie się do nowego otoczenia, dopiero wtedy można go wziąć na ręce czy pogłaskać. Możesz nasypać karmę na rękę i zaczekać, aż zwierzak sam podejdzie. Na pewno szybko przekonasz go do siebie różnymi smakołykami.

Choroba

Jeśli twój zwierzak zaczyna dziwnie się zachowywać, podejrzewasz u niego jakąś chorobę, koniecznie zgłoś się do weterynarza. Na własną rękę lepiej nie leczyć chomika, bo możesz wyrządzić mu krzywdę. Weterynarz podpowie ci również jak właściwie zajmować się chomikiem.

 

Jak opiekować się chomikiem – wideo porady

Zobacz jak bawić się ze swoim pupilem

 

Zobacz jak urządzić mieszkanko twojego gryzonia

3/5 - (2 votes)

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.