Jak walczyć z żylakami?

Jak walczyć z żylakami?

Żylaki to powszechna dolegliwość, z którymi jak donoszą najnowsze badania, zmaga się aż połowa z nas. Na żylaki cierpi co piąta kobieta przed ukończeniem 30. roku życia.

Czy mam żylaki?

Czasami zastanawiamy się, czy niewielkie pajączki na udach są objawem żylaków. Odpowiedź brzmi – niekoniecznie. Pajączki w niektórych przypadkach są wynikiem niedoskonałości kosmetycznych, jednak jeśli są to zmiany liczne, pojawiające się nie tylko na udach, ale na łydkach i w połączeniu z bolesnością nóg i nocnymi skurczami – rzeczywiście, mogą świadczyć o żylakach. Należy pamiętać, że nie muszą być one widoczne. Najlepszym sposobem sprawdzenia, czy mamy żylaki, czy nie, jest wykonanie badania dopplerowskiego żył. Metoda ta polega na tym, że do skóry nad żyłą przykłada się specjalną sondę ultradźwiękową, która odbiera fale odbite od przepływającej w żyłach krwi, przez co daje to możliwość ocenienia kondycji żył i tego, czy formują się żylaki.

Czym są żylaki?

Żylakami nazywamy fragmenty żył, które zostały poddane procesom chorobowym, w efekcie których krew zalega nie odpływając do serca. Problem zaczyna się wtedy, gdy mięśnie nóg są osłabione, w rezultacie krew zaczyna płynąć opieszale, co skutkuje poszerzaniem się żył. Jeśli są cienkie bardzo szybko dochodzi do odkształcenia, a gdy w dodatku zastawki zaczynają działać niewłaściwie, to krew zamiast płynąć do serca zaczyna zbierać się w naczyniu. Cały ten skomplikowany proces powoduje do poszerzenia, wydłużenia i zniekształcenia żył .

Zauważono, że kobiety aż trzykrotnie częściej skarżą się na żylaki niż mężczyźni. Wpływ na taki stan rzeczy mają hormony i zmiany, jakie wprowadzają w organizmie pani. Cykl miesiączkowy, ciąża, poród – to wszystko sprawia, że to właśnie my, kobiety, jesteśmy bardziej narażone na ten rodzaj dolegliwości. Winny temu wszystkiemu jest progesteron, który poluźnia ściany żył.

Zapobieganie żylakom

W profilaktyce żylaków bardzo ważne jest prowadzenie aktywnego trybu życia. Unikamy długiego siedzenia i stania, bowiem wtedy dochodzi do osłabienia mięśni. Kobiety, które mają siedzącą pracę, powinny od czasu do czasu wstać i przejść się, a jeśli to niemożliwe, to chociaż częściej ruszać stopami albo podnosić i opuszczać piętę.

Należy pamiętać ( i tu ciekawostka), że nie każdy rodzaj aktywności fizycznej zapobiega żylakom, ponieważ są dyscypliny sportowe, które wręcz je wywołują. Mamy na myśli siatkówkę, czy koszykówkę. Głównie te sporty uprawiane na twardym podłożu. Uderzenia stopą o twardą nawierzchnię sprawiają, że krew płynie szybciej i dużo mocniej uderza na zastawki żylne. Dlatego najbezpieczniejsze będzie spacerowanie, jazda na rowerze czy pływanie.

Leczenie żylaków

Gdy choroba dopiero postępuje, korzystne efekty przynosi noszenie wyrobów o przeznaczeniu przeciwżylakowych, które ulepszają krążenie krwi, jak również przyjmowanie preparatów zawierających diosminę, która wykazuje umiejętność zwiększania napięcia ścian żył. Warto pamiętać, że wspomniane wyżej sposoby nie leczą żylaków, a jedynie opóźniają ich rozwój.

Jeśli żylaki znajdują się w fazie zaawansowania, wtedy koniecznie jest ich usunięcie. O sposobie ich korekcji musi zdecydować lekarz flebolog. W niektórych sytuacjach dochodzi do zastosowania kilku metod u jednego pacjenta. Generalnie małe żylaki usuwa się za pomocą miniflebektomii, podczas gdy na większe zmiany stosuje się stripping.

Oceń

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.