Jak się karmi piersią?

Karminie piersią często jest sporym wyzwaniem dla młodych matek. Martwią się, że nie będą umiały karmić swojego maluszka lub, że nie będą miały pokarmu. Najważniejsze jednak to zachować spokój i nie denerwować się na zapas. Pamiętajmy, że dziecko przeważnie zaraz po porodzie samo zacznie szukać piersi i będzie próbowało ją ssać. Dodatkowo nasza intuicja podpowie nam, co i jak należy robić.

Nie martw się jeśli nie będziesz od razu wiedziała jak karmić dziecko i będziesz miała problemy. Nie oznacza to, że jesteś złą matką, po prostu każda kobieta, a także każde dziecko jest inne. Jedne zaczynają szybko i bez problemu ssać pierś, innym z kolei potrzeba na to więcej czasu. Dlatego nie obwiniaj się i nie wpadaj w panikę, jeśli podejdziesz do tego spokojnie wszystkiego powoli się nauczysz.

Jak przygotować się do pierwszego karmienia?

  • Usiądź wygodnie w miękkim fotelu lub połóż się na kanapie i rozluźnij
  • Następnie dłonią ułożoną w literę „C” podtrzymaj pierś (cztery palce umieść pod piersią, a kciuk nad otoczką brodawki). Pamiętaj! W żadnym wypadku nie uciskaj piersi kciukiem! W piesi znajdują się przewody mlekowe, jeśli będziesz uciskać pierś to mleko nie może spłynąć z przewodu do buzi dziecka. Kiedy skończysz karmić produkcja mleka ponownie się rozpocznie i w tym miejscu wytworzy się go więcej. Natomiast może być wówczas utrudniony odpływ mleka, gdyż może dojść do zastoju pokarmu.
  • Matki często tłumaczą, że uciskają pierś, aby dziecko, które ma nosek przyciśnięty piersią miało jak oddychać. Jednak możesz być o to spokojna, nosek maleństwa jest zbudowany tak, że gdy przyciska się do piersi, jego skrzydełka odginają się i dziecko swobodnie oddycha.
  • Dziecko powinno leżeć brzuszkiem do twojego ciała i mieć twarz skierowaną do piersi
  • Pozycja dziecka powinna wyglądać następująco: kręgosłup wyprostowany, głowa nie jest zgięta. Z kolei linia przechodząca przez ucho, ramię i biodro dziecka jest prosta
  • Podtrzymuj główkę, plecki i pupę dziecka
  • Na końcu sprawdź czy główka dziecka jest naprzeciw brodawki.

Pamiętaj, aby w czasie każdego karmienia maluszek jadł z jednej i z drugiej piersi. Kolejne karmienie rozpoczynasz od piersi, na której skończyło się wcześniejsze. Czyli jeśli karmiłaś z prawej piersi, a potem z lewej, to kolejne karmienie zacznij od lewej.

 

Jak się karmi piersią – wideo porady

Na filmie znajdziesz porady dla młodych mam – jak karmić swojego maluszka

 

Zobacz jaka jest klasyczna pozycja karmienia dziecka – najpopularniejsza pozycja karmienia

 

Zobacz pozycję karmienia dziecka – tzw. „pozycja spod pachy”

Oceń

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.