Jak sadzić tulipany?

Tulipany – ulubione kwiaty Turków oraz Persów – do Wiednia z sułtańskich ogrodów Konstantynopola dotarły w XVI wieku. Potem szybko rozprzestrzeniły się po całej Europie, a dotarłszy do Holandii, szybko stały się narodowym kwiatem tego kraju. Motywy tulipanów zdobiły brabanckie koronki, delftyckie kafle, obrazy francuskich malarzy itp.

Także dzisiaj w tym kraju, mniejszym od naszego o 10 razy, uprawia się tulipany w każdym ogrodzie, a te hodowane na skalę przemysłową zajmują obszary około 7 tys. hektarów. Jednak i w Polsce tulipany są kwiatami, po które sięga się chętnie, wybierając je jako element ogrodowych kompozycji. Dzisiaj kilka słów o tym, jak je sadzić i uprawiać.

Wskazówki, jak sadzić tulipany

Tulipany sadzi się od połowy września do połowy października. Cebule ukorzeniają się do jesieni i dobrze zimują w glebie. Przed sadzeniem cebule trzeba dokładnie obejrzeć i odrzucić te, które porażone zostały przez choroby, z plamami, śladami pleśni, gnijące, żeby w czasie uprawy nie były źródłem zakażenia dla innych roślin. Ogrodnicy przed sadzeniem zaprawiają cebule, zanurzając je w plastikowych siatkach w specjalnych roztworach, jednak przy starannej uprawie w warunkach amatorskich nie jest to konieczne. Ważna jest jednak właśnie dokładna selekcja roślin, także już po posadzeniu – opóźnione we wzroście, ze smugami na liściach i płatkach wyrywa się wraz z cebulą i pali lub głęboko zakopuje.

Przed sadzeniem cebul trzeba pomyśleć o odpowiednim przygotowaniu gleby. Przewidzianą dla tulipanów grządkę przekopuje się widłami szerokozębnymi oraz starannie wybiera z ziemi rozłogi i kłącza chwastów wieloletnich. Wskazane jest dodanie kompostu zawierającego obornik (nie używa się świeżego nawozu). Gleba powinna mieć odczyn obojętny (pH 6,5-7,5), co można sprawdzić dostępnym w sklepach ogrodniczych małym kwasomierzem glebowym. Jeżeli gleba jest za kwaśna i konieczne jest jej zwapnowanie, można to zrobić tylko późną jesienią, gdy nie rosną żadne rośliny.

cebule-tulipanow

Głębokość sadzenia zależy od wielkości cebul i rodzaju gleby. Cebule duże i na glebach lekkich sadzi się głębiej (10-12 cm) niż małe cebule i na glebach ciężkich (8-10 cm). Cebulki tulipanów są łakomym kąskiem dla nornic, przed którymi można je uchronić, sadząc do plastikowych lub metalowych ażurowych koszyków zakopywanych w ziemi. Poleca się także obsadzenie rabatki tulipanowej gęstym rzędem narcyzów oraz sadzenie w pobliżu – szachownicy cesarskiej i ozdobnych czosnków, gdyż zapachy ich cebul odstraszają gryzonie.

Podczas sadzenia nie należy wciskać cebulek w ziemię, nawet jeśli jest bardzo pulchna, gdyż grozi to uszkodzeniem „piętki” i wyrastających z niej korzeni. Należy łopatką wykopać dołek odpowiedniej głębokości, włożyć do niego cebulkę „piętką” do dołu i dołek zasypać.

Cebule tulipanów nie są wrażliwe na mróz, lecz jeśli zima jest bezśnieżna i występują silne mrozy, lepiej przykryć zagon sieczką lub torfem, co uchroni glebę przed nadmiernym wyparowaniem wody, zapobiega wyrastaniu chwastów i opóźnia wiosną nagrzewanie się ziemi. Kiełki nie wyrastają przedwcześnie i nie są uszkadzane przez mróz. W końcu marca okrywę tę trzeba ostrożnie zgrabić, żeby pędy nie musiały przez nią przerastać, gdyż wówczas się wykrzywiają.

Przekwitające kwiaty tulipanów należy obrywać z jak najkrótszym kawałkiem łodygi. Po przekwitnięciu stara cebulka zamiera, a liście i łodyga „pracują” nad zgromadzeniem jak największej ilości substancji zapasowych w nowej cebuli, która wyda kwiat w przyszłym roku. W tym okresie rośliny potrzebują dużo wilgoci, toteż w czasie suchej pogody konieczne jest cotygodniowe podlewanie. Gdy liście zżółkną i zaschną, cebulka zapada w stan letniego spoczynku.

Cebulki tulipanów nie powinny rosnąć w tym samym miejscu dłużej niż 5 lat. Okres letniego spoczynku (od połowy czerwca do połowy lipca) jest najlepszy do wykopywania cebul. Wykopane cebule oczyszcza się z zaschniętych pędów, rozdziela się według wielkości. Drobne cebule można odrzucić. Cebule do sadzenia przechowuje się w suchym, zacienionym i przewiewnym miejscu.

tulipany-jak-sadzic

Oceń

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.