Jak regulować gryf

Jak regulować gryf?

Jak regulować gryf

Jak regulować gryf?

Jeżeli chcesz grać na gitarze bez problemów i osiągać komfortową – niską – akcję strun, musisz odpowiednio ustawić krzywiznę gryfu. Nie jest to czynność trudna, wymaga jednak pewnej wprawy i doświadczenia – przy odrobinie praktyki można ją bez problemu wykonać samodzielnie.

Dlatego dzisiaj podpowiadamy, jak regulować gryf.

Kiedy regulować gryf?

Regulacja gryfu jest niezbędna w sytuacji, gdy nie można ustawić niskiej akcji strun, regulując je na mostku. Nawet jeżeli będziesz próbował ustawić odpowiednią ich wysokość, przy źle ustawionym gryfie nie da Ci to satysfakcjonujących efektów i odpowiedniego brzmienia strun, bez obijania się ich o progi.

Ocenienie krzywizny gryfu najlepiej zacząć od przyciśnięcia struny na pierwszym i ostatnim progu. W sytuacji, gdy struna oprze się o progi w okolicy dziewiątego progu, najprawdopodobniej jest on zbyt wypukły. Jeżeli w połowie odległości będzie szczelina, najprawdopodobniej gryf jest zbyt wklęsły. Stan idealny to pojawienie się w połowie odległości niewielkiej szczeliny, rzędu ok 2-5 mm.

Regulowanie gryfu krok po kroku

Do regulacji gryfu zaopatrz się w stroik gitarowy, a także klucz imbusowy, który stosowany jest do wyregulowania naprężenia pręta napinającego gryf.

Zacznij od zlokalizowania śruby regulacyjnej, znajdującej się na główce gryfu, weź gitarę tak, jak trzymasz ją w czasie gitary na siedząco, nastój ją prawidłowo i sprawdź, czy krzywizna jest właściwa, postępując zgodnie z opisanymi wyżej wskazówkami, a w razie dostrzeżenia nieprawidłowości – zacznij działać. Oceń, czy musisz gryf naprężyć, czy poluzować. Postępuj delikatnie, ostrożnie. Jeżeli będziesz luzować, obracaj śrubę regulacyjną w lewo, jeżeli będziesz naprężać – w prawo. Z reguły potrzeba mniej niż pół obrotu śruby.

W czasie tego kroku rozstroisz gitarę, najprawdopodobniej więc konieczne będzie jej dostrojenie i ponowne sprawdzenie, czy gryf ustawiony został prawidłowo. W razie dostrzeżenia ponownych nieścisłości – krok powtarzaj do osiągnięcia satysfakcjonujących efektów.

Jeżeli wyregulujesz już gryf, pamiętaj też o regulacji wysokości strun na mostku oraz poprawnym ustawieniu menzury.

Powodzenia!

Jak regulować gryf? – porady video

Regulacja łuku szyjki gitary akustycznej

Oceń

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.