Jak prowadzić samochód?

Jazda samochodem, jego prowadzenie początkującemu kierowcy mogą wydawać się przeraźliwie trudne, na szczęście jednak nie taki diabeł straszny, jak go malują.

Poniżej mamy kilka wskazówek, dzięki którym kierowanie samochodem nie będzie dla Ciebie wielką niewiadomą. Zapraszamy do lektury!

Jazda samochodem – kilka faktów

Jazdę samochodem należy zaczynać od tzw. obsługi codziennej pojazdu. Oczywiście niekoniecznie musimy sprawdzać poziom płynów itp. każdego dnia, jednak przynajmniej od czasu do czasu jest to jak najbardziej wskazane, abyśmy mieli pewność, że samochód, do którego wsiadamy, nie będzie stanowił zagrożenia na drodze.

Gdy usiądziemy za kierownicą, powinniśmy przygotować się do jazdy – ustawić fotel, lusterka, kierownicę, zapiąć pasy, odpalić samochód na luzie, potem zapalić światła, opuścić hamulec ręczny, nacisnąć sprzęgło, wrzucić bieg i powoli ruszyć. Gdy samochód ruszy, konieczne jest puszczenie sprzęgła, a następnie zmiana biegu z pierwszego na drugi. Bieg zmienia się przy naciśniętym sprzęgle, po zdjęciu nogi z gazu, jeździ się natomiast bez sprzęgła, z naciśniętym pedałem gazu. Bieg wrzuca się, delikatnie poruszając dźwignią po kątach prostych, unikając szarpania. Bardzo ważny jest sposób puszczania sprzęgła, opisany. Nie należy trzymać nogi nad sprzęgłem, ale na podłodze, tuż obok niego.

Na każdą jazdę zawsze należy ze sobą zabierać prawo jazdy, dokumenty potwierdzające ubezpieczenie – w razie ewentualnej kontroli drogowej za ich brak możemy słono zapłacić.

Nie powinno się siadać za kierownicę pod wpływem alkoholu, środków odurzających, leków wpływających na szybkość reakcji itp., gdyż mogą one przyczynić się do obniżenia naszej sprawności za kierownicą, a w konsekwencji do wypadku, w którym nie tylko możemy uszkodzić samochód, ale także odebrać komuś lub sobie życia.

Prowadzić samochód należy zgodnie z obowiązującymi przepisami. Dobrze jest być na bieżąco z aktualizacjami w kodeksie drogowym, zawsze trzeba zwracać szczególną uwagę na znaki drogowe i sygnalizację świetlną, zwłaszcza wówczas, kiedy jedziemy w miejsce, którego nie znamy bądź znamy jedynie trochę. Nie powinno się też jeździć na pamięć! Zachowanie bezpieczeństwa to podstawa.

Jak prowadzić samochód? – porady video

Jak ruszać samochodem, dowiesz się, oglądając poniższy film.

 

Jak hamować, dowiesz się z poniższego filmu.

 

Jak zawracać na trzy, zobaczysz tutaj.

Oceń

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.