Jak prać?

Jak prać? Niektórym pytanie to może wydawać się nieco śmieszne. W czasach, gdy w każdym domu jest pralka elektroniczna pranie wydaje się być dziecinnie proste – wystarczy wrzucić brudne ubrania i wybrać właściwy program na panelu. Jednak nie zawsze pamiętamy, że nasze ubrania wykonane są z różnych tkanin, a więc też wymagają innej pielęgnacji oraz szczególnej ostrożności w czasie prania i suszenia. Nie stosując się do pewnych zasad możemy więc łatwo zniszczyć swoje ubrania. Sprawdź jak właściwie prać różne tkaniny, a nie spotka cię nigdy niemiła niespodzianka.

Wełna

Ubrania z wełny można prać w pralce tylko wtedy, gdy na metce jest zaznaczone, że można je prać mechanicznie, w przeciwnym razie pieprze się je ręcznie, co jest dużo bezpieczniejsze. Pamiętaj, że wełnę pierze się oraz płucze w letniej wodzie, około 30-35 stopni C, w specjalnych płynach do prania rzeczy wełnianych. Po praniu wełnianego ubrania nie wyciskamy go, najlepiej powiesić go na moment na suszarce, aby woda sama ociekła. Wełniane ubrania najlepiej jest suszyć ułożone na płasko gdy troszkę wyschnie można je kilka razy strzepać, by odzyskało swoje kształty.

welna

Jedwab

Niektóre jedwabne szale czy apaszki mogą farbować, dlatego, gdy nie masz pewności czy twoja rzecz nie będzie farbować w wodzie, bezpieczniej będzie oddać ją do pralni, do prania na sucho. Jeżeli na metce jest zaznaczone, że jedwab należy prać ręcznie używamy letniej wody z płynem do tkanin delikatnych. Po praniu jedwabne rzeczy kilka razy płuczemy w letniej wodzie, wyciskamy w ręczniku, a następnie strzepujemy. Aby jedwab był miękki i nie elektryzował się do ostatniego płukania warto dodać koncentrat do zmiękczania tkanin lub troszkę szamponu do włosów. Jedwabiu nie suszymy na słońcu i nie wieszamy na suszarce, najlepiej jest położyć go na płasko w chłodnym miejscu. Rzeczy z jedwabiu prasujemy w temperaturze ok. 160 stopni C, gdy materiał jest jeszcze lekko wilgotny.

jedwab

Welur, plusz

Welur pierze się ręcznie w temperaturze nie wyższej niż 30 stopni C. Do wody można wlać płyn do tkanin delikatnych. Po praniu w żadnym wypadku nie wyciskać! Mokry materiał rozwiesza się tak, żeby nie zrobiły się zagniecenia. Jeśli mimo to na materiale powstaną zagniecenia, wilgotny welur należy szczotkować pod włos szczotką do ubrań.

Len

Białe tkaniny z lnu pierze się w pralce, w temperaturze 60, a nawet 90 stopni C. Kolorowe tkaniny należy odwrócić na lewą stronę i prać w temperaturze nie wyższej niż 40 stopni C. Len należy prasować, gdy jest jeszcze wilgotny, w przeciwnym razie można mieć później problem z pozbyciem się powstałych zagnieceń. Lnianych tkanin nie można wybielać środkami z chlorem, ani odwirowywać w pralce!

len

Oceń

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.