Jak piaskować szkło?

Proces piaskowania szkła jest to matowienie szkła przy wykorzystaniu ścierniwa w formie proszku wystrzeliwanego pod wysokim ciśnieniem. Porównując go do innych technik zdobienia wyróżnia się on tym, że wymaga sporo pracy ręcznej.

Matowienia nie można zlikwidować tak, by było niewidoczne, przez co efekt jest w zasadzie niezniszczalny dopóki oczywiście nie zbijemy szkła.

Z uwagi na trwałość, duże zaangażowanie pracy ręcznej, delikatność zdobień i efekt końcowy wizualny, piaskowanie szkła jest uważane za bardzo elegancką i ekskluzywną metodą nanoszenia logo np. na kufle, szklanki lub kubki itp. Dzięki temu produkt staje się unikatowy i może być wspaniałym upominkiem.

Przebieg procesu piaskowania

1. Maski

Aby wykonać piaskowanie potrzebne są maski, które ochronią elementy szkła, których nie chcemy matowić. Specjalnie wykonane maski są dokładnie nanoszone we właściwie miejsca i naklejane. Inne elementy szklanki lub kubka, np. zabezpieczane są taśmą malarską.

2. Piaskowanie

Przygotowany przedmiot po przeniesieniu do specjalnej kabiny najczęściej jest piaskowany przy użyciu pistoletu ze ścierniwem zasilanym sprężonym powietrzem. W zależności od tego, jak duża jest powierzchnia matowienia i poziom trudności projektu proces może trwać kilkanaście sekund lub kilkanaście minut.

3. Mycie

Po skończeniu procesu piaskowania maska i taśma malarska zostaje usunięta z przedmiotu, a sam przedmiot poddaje się dokładnemu myciu, aby pozbyć się resztek pyłu i ścierniwa.

 

Jak piaskować szkło – wideo porady

Piaskowanie dekoracyjne szkła

Oceń

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.