Jak oswoić psa?

Jak oswoić psa

Jak oswoić psa?

Psy po przejściach, np. zabierane ze schroniska czy podrzucone przez kogoś, psy przybłędy, które od szczenięcych dni nie miały do czynienia z ludźmi, często charakteryzują się nieufnością do człowieka. Nie zawsze wynika ona z doznanej krzywdy – jeżeli szczeniak w wieku kilku tygodni nie miał kontaktu z człowiekiem, który kojarzyłby się mu przyjemnie, już zawsze pozostanie nieufny, nawet jeżeli w przyszłości w jakiś sposób otworzy się na konkretną osobę czy grono osób.

Oczywiście ogromne znaczenie mają także predyspozycje danego psa – każdy ma swój charakter, swoją psią osobowość, wiec jedne psy oswoją się szybciej, inne wolniej albo wcale. Dzisiaj mamy dla was kilka wskazówek, jak oswoić strachliwego psa – zapraszamy do zapoznania się z nimi.

Oswajanie psa ze schroniska

O tym, w jaki sposób należy oswajać psa, w znacznym stopniu decyduje to, jakie miał on do tej pory kontakty z człowiekiem. Jeżeli doznał od niego krzywdy, przede wszystkim fizycznej, trudniej nam będzie zdobyć jego zaufanie i proces oswajania będzie trwał dłużej. Warto jednak podjąć wysiłek – pies po przejściach, gdy już nam zaufa, może stać się naszym prawdziwym przyjacielem, który będzie przy nas bez względu na wszystko.

Proces oswajania warto zacząć już w momencie przyprowadzenia psa do domu. Dobrze jest mieć już przygotowane miejsce, w którym będzie spał, żeby czuł się bezpiecznie, pewnie. Od samego początku należy okazywać psu zainteresowanie, jednak nie narzucać się ze swoją obecnością czy czułościami. Pies powinien się uczyć, kto rządzi w jego nowym stadzie, powinien też mieć czas na poznanie swojego nowego otoczenia – Twojego domu, podwórza, ogrodu.

Uważaj jednak i pierwsze spacery odbywaj z psem na smyczy – zapobiegnie to jego ucieczce, a równocześnie pozwoli Ci nauczyć psa nowych komend, stwierdzić, jakie zachowania zna, a jakie są mu obce. Odpowiednio szybko zacznij wyznaczać granice – pies od początku musi wiedzieć, co mu wolno, a czego nie.

Oswajanie psa, który nie miał wcześniej kontaktu z człowiekiem

Nieco inaczej wygląda oswajanie psa, który wcześniej nie miał kontaktu z człowiekiem, i któregoś dnia przybłąkał się w okolicę naszego domu.
Wiele zależy od wieku czworonoga – im pies jest młodszy, tym większa szansa na jego oswojenie. Trzeba się jednak przygotować na to, iż proces oswajania zajmie nieco czasu i będzie wymagał ogromnej cierpliwości z Twojej strony.

Nie wolno pod żadnym pozorem próbować złapać psa, gdyż jeżeli zapędzimy go do miejsca, z którego nie będzie mógł uciec, najprawdopodobniej zaatakuje, co może spowodować, iż w przyszłości w sytuacjach stresowych również będzie reagować agresywnie. Pozwólmy mu raczej przyzwyczaić się do naszej obecności, wymośćmy miejsce, gdzie śpi, słomą czy starymi szmatami… i regularnie karmmy.

Ważne, aby pies widział, iż to my dajemy mu jedzenie. Przygotujmy mu miskę, w której umieszczajmy porcję pokarmu, odsuńmy się na odległość kilku metrów, kucajmy na ziemi i nie patrzmy bezpośrednio na psa. Kiedy podejdzie i zacznie jeść, pozostańmy dalej w tej samej pozycji.

Z czasem pies zacznie jeść z miski bez oporów, mimo naszej obecności – i będzie to moment, kiedy warto rozpocząć karmienie z otwartej ręki (tylko i wyłącznie). Wołajmy psa po imieniu, ale nie zmuszajmy go do podejścia w naszą stronę. Pies musi wiedzieć, że może nam zaufać.

Kolejnym etapem będzie karmienie „za zasługi” – np. wołamy go, a gdy podejdzie, karmimy. Kiedy nie zareaguje na komendę, odwracamy się i ponownie wołamy. Na tym etapie jeszcze nie powinniśmy go głaskać – pierwsze miejsce do głaskania to z boku szyi, nieco poniżej ucha, żeby pies miał wrażenie, że kontroluje nasze działania.

Wprowadzenie psa, który wcześniej nie miał kontaktu z człowiekiem, może być bardzo trudne, gdyż psi włóczęga niekoniecznie musi zaakceptować zamkniętą przestrzeń naszych czterech ścian. Postępujmy tutaj bardzo rozważnie, nie naciskajmy i zawsze dajmy psu wybór – niech sam decyduje, na ile możemy pozwolić sobie w kontaktach z nim.

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.