Jak nie zasnąć w pracy?

Czasami zdarzy nam się przyjść do pracy po nieprzespanej nocy. Niezależnie od tego, czy na nogach trzymało nas małe dziecko, czy też mocno zakrapiana zabawa z przyjaciółmi, efekt jest zawsze ten sam – niezwykle ciężko jest przetrwać cały dzień.

Zmęczenie organizmu ciężko jest oszukać i potrafi nas ono dopaść w najmniej odpowiednim momencie. Istnieje jednak kilka sposobów, które pozwolą nam  w miarę sprawnie funkcjonować. Niektóre z nich działają zdecydowanie lepiej, niż setna filiżanka mocnej kawy. Przekonajcie się sami.

Po pierwsze – zaopatrz się w zapachy, zwłaszcza te intensywne. Zaleca się m.in. olejki eteryczne, m.in. z mity, sosny eukaliptusa, które mogą zmniejszyć zmęczenie i uspokoić. Podobnie działa sam zapach kawy.

Po drugie –  światło. O wiele lepiej i efektywniej będziemy pracować, gdy do pomieszczenia, w którym przebywamy, będą wpadały promienie słoneczne, ewentualnie jeżeli będzie ono oświetlone przez lampy. Warto również zatroszczyć się o stały dostęp świeżego powietrza.

Po trzecie – zdecyduj się na masaż. Pobudzająco działa masowanie czubka głowy, karku oraz dłoni w miejscu między kciukiem i palcem wskazującym.

Po czwarte – od czasu do czasu ruszaj się. Co pół godziny warto wstać na chwilę, zrobić kilka kroków, przeciągnąć się, napiąć mięśnie, kręcić głową – przyspieszy to krążenie krwi i przynajmniej na chwile pobudzi.

Po piąte – nie przejadaj się. Pełny żołądek sprawi, że będziemy senni, ociężali, gorzej będzie się nam pracowało. Jeżeli musimy coś zjeść, niech to raczej będą lekkie przekąski, nie zaś ciepły, pełny posiłek.

Po szóste – słuchaj energicznej muzyki. Powolna, melodyjna będzie działała usypiająco.

Warto również wybrać raczej niewygodne krzesło, ubrać się lekko, nie opierać głowy o ręce, pić raczej zimne napoje, żuć miętową gumę. Jeżeli jest to możliwe, należy zdrzemnąć się na chwilę, a następnie wypić kubek pobudzającej kawy. Trzeba jednak uważać, by nasza drzemka nadmiernie się nie przedłożyła.

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.