Jak mądrze rozplanować sprzątanie?

Chyba nikt z nas nie lubi porządków. Ale mądrze zaplanowane wcale nie muszą być takie straszne. Aby utrzymać bałagan w ryzach, musimy każdej rzeczy w domu przyporządkować konkretne miejsce  – niech to będą szuflady, kosze, koszyki czy pudełka. Jeżeli jest ich niewiele, dobrze byłoby pomyśleć o kolejnych.

Warto również wyrobić w sobie dobre przyzwyczajenia – ścielić łóżko zaraz po wstawaniu, zmywać zaraz po posiłku itp., dzięki czemu w czasie porządków zaoszczędzimy sporo cennego czasu.

Sprzątanie najlepiej zacząć od uporządkowania tego, co najbardziej rzuca się w oczy, np. porozrzucanych ubrań. Najpierw sprzątajmy w pomieszczeniach nieprzechodnich, zaczynając „od góry” – usuwając pajęczyny, odkurzając żyrandole czy myjąc  okna lub lustra. Potem zetrzyjmy kurze, poodkurzajmy czy pozamiatajmy, a na koniec – umyjmy podłogi. Pamiętajmy, aby dostosować środek czyszczący do czyszczonej powierzchni czy przedmiotu. Zaleca się raczej stosowanie delikatnie działających preparatów. Po te silniejsze sięgajmy dopiero w ostateczności, gdy zawiodły prostsze metody.

Warto też na bieżąco wyrzucać rzeczy nieużywane, niepotrzebne. Gromadzone miesiącami rupiecie to jeden z największych wrogów naszego posprzątanego mieszkania.

Do porządków, podobnie jak do każdej czynności, należy podchodzić z głową – inteligentnie rozplanowana praca pozwoli nam bowiem zaoszczędzić sporo cennego czasu, który przecież warto przeznaczać na dużo przyjemniejsze rzeczy.

sprzatanie

4.4/5 - (14 votes)

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.