Jak olejować podłogę?

Olejowanie drewnianych powierzchni możemy z powodzeniem zrobić samodzielnie, pamiętając oczywiście o pewnych zasadach dotyczących sztuki zdobienia oraz impregnowania drewna.

Olejowanie drewna znakomicie chroni je i zwiększa jego odporność na wodę.  Aby zapewnić trwałość drewnianej podłogi trzeba pamiętać o regularnym olejowaniu, gdy tylko na jej powierzchni zobaczymy pierwsze oznaki zużycia. Dodatkowo w ten sposób zabezpieczone drewno w razie miejscowego zużycia możemy swobodnie odnowić właśnie w tym konkretnym miejscu, nie musząc przeprowadzać renowacji całej powierzchni podłogi.

Olej gwarantuje to, czego nie może zapewnić pokrycie drewna lakierem, tzn. dzięki olejowi zachowuje się naturalną strukturę drewna, co można poczuć przesuwając ręką po powierzchni w ten sposób zabezpieczonej podłogi. Olej przenika głęboko w drewno, impregnując je. Tak zabezpieczone drewno łatwiej utrzymać w czystości.

Niektóre powierzchnie olejowane wymagają dodatkowego zabezpieczenia woskiem albo pastą. Z kolei powierzchnie, które zabezpieczane są tylko woskiem są mniej odporne na zużycie, ponieważ wosk tworzy warstwę ochronną wyłącznie na powierzchni, która ulega wycieraniu w czasie prac pielęgnacyjnych.

Jeśli jesteśmy pewni, że że nasze drewno jest gotowe do olejowania, tzn. nie ma na nim żadnych zadziorów, jest suche, czyste i odpylone, możemy przystąpić do nakładania pierwszej warstwy. Warstwę należy nakładać jak najcieniej, gdyż zostawiona na powierzchni warstwa oleju będzie się szybko łuszczyć. Olej, który został zaaplikowany powinien zostać całkowicie wchłonięty. Do rozprowadzenia oleju doskonale nada się plastikowa szpachelka.

Szpachelką możemy ściągnąć do zera warstwę nałożonego oleju, co przeciwdziała łuszczeniu się powierzchni. Mocno dociskając szpachelkę do drewna, oczywiście tak by nie porysować powierzchni, ściągamy pozostałości oleju. Możemy też delikatnie wytrzeć powierzchnię czystą szmatką. Szmatka jednak nie może zostawiać żadnych włosków na olejowanej powierzchni. Po całkowitym wchłonięciu środka, czynność można powtórzyć dla utrwalenia efektu. Czas schnięcia powinna być podana przez producenta na opakowaniu.

 

Jak olejować podłogę – wideo porady

1/5 - (1 vote)

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.