Jak dbać o sztućce?

Jeżeli chcemy, aby sztućce służyły nam jak najdłużej i jak najdłużej wyglądały jak nowe, musimy pamiętać o paru zasadach.

Najważniejsze z nich omówione zostały poniżej. Zapraszamy do lektury!

Wskazówki, jak pielęgnować sztućce

1. Sztućce srebrne należy od czasu do czasu oczyścić środkiem do czyszczenia srebra, a potem starannie umyć. Warto pamiętać, że nie powinno się czyścić srebra nad nieosłoniętym zlewozmywakiem ze stali nierdzewnej, gdyż środek do czyszczenia może pozostawić na nim nieestetyczne plamy.

W odzyskaniu blasku może pomóc srebrnym sztućcom także zanurzenie ich na ok. 10 minut w 3 litrach wrzątku wymieszanego z 5 łyżkami octu i 4 łyżkami sody oczyszczonej. Po tym zabiegu płuczemy je zimną wodą i wycieramy do sucha.

2. Przed myciem srebrnych łyżeczek należy usunąć znajdujące się na nich zabrudzenia czy plamy, np. po jajkach, poprzez nacieranie ich solą. Pamiętajmy też, że nie powinno się myć srebrnych sztućców w zmywarce.

3. Srebrne sztućce nie będą ciemniały, jeżeli nie będziemy ich zostawiać dłużej w potrawach, zwłaszcza zawierających jajka, ryby, kapustę i inne warzywa.

4. Aby żelazne noże nie rdzewiały, powinno się myć je zaraz po użyciu i wycierać do sucha. Jeżeli jednak nóż zardzewieje, możemy spróbować oczyścić go za pomocą przekrojonej cebuli obficie posypanej cukrem pudrem lub pocierając korkiem i proszkiem czyszczącym, druciakiem lub solą i natłuszczonym papierem. Po zabiegu należy je dokładnie umyć i wypolerować bawełnianą ściereczką.

5. Sztućce ze stali nierdzewnej nie powinny stykać się z niektórymi kwasami, gdyż mogą one wywoływać korozję, jednak nie szkodzi im sól zawarta w płynach zmiękczających wodę czy sól w zmywarce do naczyń, która aktywizuje płyn zmiękczający wodę – dlatego bez obaw możemy je myć także w zmywarce.

6. Należy unikać zbyt długiego moczenia w gorącej wodzie czy mycia w zmywarkach sztućców, które posiadają rączki z drewna, kości, porcelany lub plastiku. Warto też od czasu do czasu konserwować drewniane rączki sztućców, nacierając je olejem jadalnym.

sztucce-jak-dbac

Oceń

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.