Jak czyścić porcelanę?

Jeżeli zależy nam na tym, aby posiadać piękne naczynia z porcelany, które przez lata będą wyglądały jak nowe, musimy o nie odpowiednio dbać.

Dzisiaj radzimy, jak to zrobić. Zapraszamy do lektury!

Porady, jak czyścić porcelanę

Dbając o naczynia z porcelany, należy pamiętać przede wszystkim o tym, że nie lubią one gorącej wody – pod jej wpływem mogą powstać drobne pęknięcia na całej ich powierzchni.

Najlepiej myć je ręcznie, zaraz po użyciu, jeżeli chcemy jednak skorzystać ze zmywarki, powinniśmy układać je bardzo ostrożnie, aby nie uszkodzić, nie porysować czy nie poszczerbić naczynia. Dotyczy to przede wszystkim starszych naczyń z porcelany – te nowoczesne przystosowane są do zmywania w zmywarce i odporne są na ciepłą wodę, można je również moczyć.

Porcelanę używaną do potraw z jaj najlepiej najpierw przepłukać w chłodnej wodzie, co zapobiega przywieraniu resztek do naczynia. Dopiero później powinno się je myć w cieplejszej wodzie.

Plamy, osad z kawy, herbaty czy papierosów można usunąć, przecierając zabrudzone miejsca wilgotną ściereczką, na którą wcześniej nałożyliśmy nieco sody oczyszczonej. Nie wolno moczyć naczyń pozłacanych lub naczyń ze złota, gdyż warstwa błyszcząca może ulec uszkodzeniu.

Układając porcelanę, powinniśmy zachować ostrożność. Aby talerze, filiżanki się nie porysowały, możemy je rozdzielać serwetkami lub papierowymi talerzami.

porcelana-jak-dbac

Oceń

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.