Jak bezpiecznie korzystać z Internetu?

Niegdyś wirusów było niewiele, a one same tworzone były przez zapalonych programistów, którzy pragnęli choć przez chwilę poczuć sławę. Niestety, obecnie zajmują się tym przestępcy nastawieni na ogromne zyski. Każdego roku z powodu wirusów firmy i osoby prywatne wydają miliardy dolarów na naprawę strat spowodowanych właśnie wirusami.

Przestrzeganie poniższych zasad pozwoli wam obronić się przed niektórymi zagrożeniami, jakie niesie za sobą korzystanie z internetu, ponadto może uchronić was przed wyciekiem danych wprowadzanych podczas łączenia się za pośrednictwem internetu np. z bankami.

Zasady pozwalające zwiększyć bezpieczeństwo w Internecie

 1. Pamiętajcie, aby oprogramowanie, które instalujecie chroniło was w trakcie serfowania w sieci oraz podczas pobierania plików.
 2. Pilnujcie tego, aby oprogramowanie, które ma chronić wasz komputer było na bieżąco aktualizowane i zawsze włączone.
 3. Program zabezpieczający komputer powinien chronić również pocztę elektroniczną oraz wszystkie aplikacje dla użytkowników indywidualnych, ponadto musi informować w czasie rzeczywistym o zagrożeniach związanych z ruchem przychodzącym i wychodzącym.
 4. Trzeba pamiętać, aby korzystać z najnowszych wersji przeglądarek internetowych.
 5. Należy korzystać z przeglądarki posiadającej wtyczkę blokującą skrypty.
 6. Jeżeli wasz system operacyjny to Microsoft Windows, istotne jest abyście włączyli funkcję automatycznych aktualizacji oraz instalowali wszystkie aktualizacje zaraz po ich udostępnieniu przez firmę Microsoft.
 7. Pomocna jest również instalacja różnego rodzaju zapór i programów wykrywających włamania oraz chroniących przed programami szpiegującymi. Należy pamiętać o regularnym aktualizowaniu takich programów.

Ochrona poczty elektronicznej

 1. Niezbędne jest stosowanie programów zabezpieczających przed spamem
 2. Pamiętajcie, aby być ostrożnym podczas otwierania E-maili, niezależnie od tego, kto jest nadawcą. Jeśli otrzymacie wiadomość z nieznanego wam adresu, pod żadnym pozorem nie wolno otwierać załączników.
 3. Jeśli nadawca wiadomości jest wam znany, warto chociaż przeskanować załączniki zanim zdecydujecie się je otworzyć.
 4. Trzeba bardzo uważać na wszelkie wiadomości z prośbą o podanie danych dotyczących konta, albowiem banki bardzo rzadko proszą o takie informacje drogą elektroniczną

Pobieranie programów oraz korzystanie z Internetu

 1. Trzeba uważać na strony, które narzucają konieczność instalacji oprogramowania. Należy pamiętać, aby oprogramowaniem zabezpieczającym skanować wszystkie programy pobierane z internetu
 2. Zawsze trzeba czytać umowy licencyjne, ponadto jeżeli wraz z instalowanym oprogramowaniem mają być zainstalowane inne “programy” powinniście natychmiast przerwać instalacje.
 3. Pewność odnośnie do podawania danych osobowych możemy mieć jedynie wówczas, gdy przeglądarka wyświetla ikonę kłódki lub część adresu internetowego zaznaczona jest innym kolorem (jest to sygnał, że połączenie jest szyfrowane).

Jak bezpiecznie korzystać z Internetu?

Zasady bezpiecznego korzystania z Internetu.

 

Oceń

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.