Piękne włosy

Jak dbać o zniszczone włosy?

Piękne włosy

Piękne włosy

Większość kobiet ma problem ze zbyt często przetłuszczającymi się włosami, czy też takimi, które są łamliwe lub mają rozdwojone końcówki. Matowy kolor także nie należy do pożądanych cech.

Co zrobić, aby mieć piękne, mocne, lśniące i zdrowe włosy? Wystarczy stosowanie kilku prostych sposobów ich pielęgnacji. Niektóre to oczywiste czynności, jednakże przy ich wykonywaniu warto zwrócić uwagę na pewne szczegóły, które wbrew pozorom mogą być kluczowe, jeśli chcemy osiągnąć maksymalny efekt.

Po pierwsze: nożyczki!

Jeżeli mamy rozdwojone końcówki, najlepszym wyjściem będzie ich podcięcie. Ilość cm zależy w dużej mierze od tego, w jakim stopniu włosy są zniszczone. Niektóre osoby mogą mieć spore opory przez skróceniem włosów, jednakże należy zwrócić uwagę na to, że  nie ma innego skutecznego sposobu na naprawę włosa, a przecież lepiej jest mieć trochę krótsze, ale zdrowe włosy niż długie, a z rozdwojonymi końcówkami.

Jeśli obetniemy zniszczone końcówki, musimy zająć się staranną pielęgnacją włosów, aby uniknąć kolejnego rozdwajania się. W tym celu należy dobrać szampon, który będzie odpowiedni do naszego typu włosów. Ponadto dobrym wyjściem jest też stosowanie po każdym myciu odżywek regenerujących, choćby tych wykonanych własnoręcznie domowymi sposobami.

Podczas mycia powinno się głównie zwracać uwagę na skórę głowy, a nie na same włosy, bowiem spływająca piana sama zmyje brud z włosów, a do nas należy pielęgnowanie skóry.  Oprócz tego należy myć głowę w letniej wodzie, ponieważ zbyt ciepła lub za zimna uaktywnia do działania gruczoły łojowe.

Płukanie włosów powinno odbywać się do tej pory, aż jesteśmy pewne, że zmyłyśmy dokładnie wszelkie resztki szamponu. Pozostanie szamponu na włosach z pewnością im nie służy, a wręcz przeciwnie – osłabia je i niszczy.  Ostatni etap płukania włosów powinien opierać się tylko i wyłącznie na zimnej wodzie, przez co łuski włosowe zamkną się, a w efekcie  nasze włosy będą bardziej lśniące i gładkie.

Co po myciu?

Po umyciu nie powinno się zawijać ich w ręcznik i chodzić z tzw. turbanem na głowie, bowiem nie wpływa to korzystnie na stan włosów. Taki turban tworzy dla włosów pewnego rodzaju saunę. Skóra głowy pod wpływem ciepła poci się, pobudzają się gruczoły łojowe, a w konsekwencji świeżo umyte włosy staną się przetłuszczone.

Kolejną rzeczą, jaka nie sprzyja regeneracji, jest kładzenie się spać z mokrymi włosami. W takim wypadku ulegają one znacznym zniszczeniom, ocierając się o poduszkę. Dotyczy to też czesania mokrych włosów. Dodatkowo łamiemy je wtedy, więc powinnyśmy tego unikać i czesać je dopiero, gdy wyschną. Jeśli jednak koniecznie musimy je rozczesać jeszcze gdy są mokre, należy zachować maksymalną ostrożność, posługując się szczotką mającą delikatne włosie.

W dzisiejszych czasach bardzo często używamy suszarek, prostownic czy różnego rodzaju lokówek. Działania te znacznie niszczą nasze włosy, dlatego powinnyśmy się ich wystrzegać. Jednak wiadomo, że czasami po prostu trzeba coś zrobić z włosami i użyć np. prostownicy. W takim wypadku warto zaopatrzyć się w środki zabezpieczające, które będą chronić nasze włosy przed nadmiernym nagrzaniem. Warto także zainwestować w wysokiej jakości prostownicę, bo powszechnie wiadomo, że te tańsze będą bardziej wysuszały, a nawet paliły nasze włosy. Podczas zakupu należy zwrócić szczególną uwagę na regulację temperatury oraz płytkę ceramiczną przyrządu. Musimy pamiętać, że lepiej jest korzystać z przyrządów, które nagrzewają się do małej temperatury, bowiem taka mniej szkodzi włosom. Regularne wykonywanie  masaży sprawia, że włosy stają się bardziej lśniące. Dzieje się tak dlatego, iż poprzez taki relaksacyjny masaż poprawiamy krążenie skóry głowy.

Jakich preparatów używać?

Pozostaje jeszcze kwestia pianek i lakierów. Najlepiej byłoby ich się wystrzegać, ale wiadomo, że to mogłoby być trudne, więc należy stosować tylko te sprawdzone, które będą miały minimalny wpływ na stan naszych włosów. Powinnyśmy unikać pianek i lakierów stworzonych na bazie alkoholu, ponieważ mogą one wysuszać. Z pewnością nie zaszkodzi, gdy zaopatrzymy się w kosmetyki zawierające witaminy, które będą odbudowywać strukturę włosów.

Jak widać, skuteczna pielęgnacja włosów nie zawsze jest łatwa, a często wymaga sporo czasu i wyrzeczeń. Jednakże jeśli chcemy mieć piękne i zdrowe włosy, opłaca się stosować do tych kilku rad. Istnieje też możliwość łykania tabletek, tzw. suplementów diety, które będą wzmacniać włosy od wewnątrz. Jakiego sposobu byśmy nie wybrały, najważniejsza jest regularność i codzienna staranna pielęgnacja.

1/5 - (1 vote)

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.