Co zwiedzać w Pretorii?

Pretoria to administracyjna stolica Republiki południowej Afryki. Prócz afrykańskiego klimatu, malowniczych krajobrazów i plaż, miasto ma też do zaoferowania przyjeżdżającym doń turystom pewną ilość zabytków oraz atrakcji turystycznych. Jakie są to miejsca i co można w nich ciekawego zobaczyć?

 

Atrakcje turystyczne Pretorii

 

Żaden przyjeżdżający do miasta turysta nie powinien pominąć w zwiedzaniu Miejskiej Galerii Sztuki. Można tam zobaczyć wiele dzieł nie tylko miejscowych artystów. Bardzo ciekawe są zbiory Muzeum Transwalu, które sięgają swym pochodzeniem czasów, gdy tereny dzisiejszego państwa były kolonizowane. Ciekawym historycznym obiektem jest również Muzeum Wojskowe, które mieście się w forcie pochodzącym z XIX wieku. Wrażenia, jakie daje zwiedzanie obiektu, są naprawdę niesamowite.

Ponadto będąc w Pretorii, warto odwiedzić Voortrekker Monument. Pomnik ten upamiętnia burskich pionierów, którzy przybyli do południowej Afryki po zajęciu tych terenów przez Wielką Brytanię. Pomnik zbudowany został z inicjatywy Afrykanerów, a jego budowę dofinansował rząd Związku Południowej Afryki. Architekt, który zaprojektował i stworzył pomnik, chciał, by pomnik ten był pamiątką dla potomności i przypomniał o znaczeniu wielkiego Treku (czyli masowych ruchów Burów). Nie da się ukryć, że monumentalne wymiary posągu się do tego przyczyniają, ponieważ powodują, że pomnik da się dostrzec niemal z każdego punktu w mieście, tym bardziej, że monument zlokalizowany jest na wzgórzu na granicy miasta.

Warto obejrzeć nie tylko sam gigantyczny (każdy jego bok ma 40 metrów wysokości) monument, ale też jego otoczenie, na które składają się: Fort Schanskop (który zbudowany został w 1897 roku przez rząd Republiki Południowoafrykańskiej po Rajdzie Jamesona – rajdzie zbrojnym policjantów skierowanym przeciwko RPA. Obiekt ten obecnie pełni funkcję muzeum), Schanskop amfiteatr (mieszczący się pod gołym niebem, z miejscami siedzącymi dla 357 osób, funkcjonujący od 30 stycznia 2001 roku), Ogród Pamięci oraz rezerwat przyrody. Obiekt ten, utworzony w 1992 roku, ma wielkość 3,41 kilometrów kwadratowych, które biegną dookoła monumentu. W rezerwacie spotkać można takie zwierzęta jak zebry, blesboki, ridboki górskie, springboki i impale, a więc egzotyczne dla nas gatunki, co może być ciekawym doświadczeniem.

Ważnym zabytkiem Pretorii jest też Melrose House. Jest to wielka rezydencja zbudowana w stylu wiktoriańskim, zbudowana w 1886 roku przez miejscowego przedsiębiorcę. Jej nazwa nawiązuje do kaplicy znajdującej się w Melrose – szkockim mieście. Obiekt ten jest ważny dla miasta nie tylko dlatego, że jest zabytkowy, ale też ze względu na jego historyczne znaczenie: podczas II wojny burskiej mieściła się tam główna siedziba dowództwa wojsk brytyjskich i tam też podpisano słynny Traktat z Vereeniging, który zakończył ową wojnę. Obecnie w budynku tym mieści się muzeum wiktoriańskiej architektury.

Ostatnim punktem, jaki warto odwiedzić w Pretorii, jest ogród zoologiczny o nazwie National Zoological Gardens of South Africa. Ogród ten, założony w 1899 roku, nie jest zwyczajny, ponieważ prócz oglądania egzotycznych gatunków zwierząt, można tam również zafundować sobie przejażdżkę po mieście pojazdem zwanym „samochodem linowym”. W ramach ogrodu znajduje się również bazar rzemieślniczy, na którym można spotkać wiele ciekawych przedmiotów i kupić miejscowe pamiątki.

Oceń

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.