Abidżan był do 1983 roku stolicą Wybrzeża Kości Słoniowej. Dziś jest to nadal największe miasto tego kraju i mimo iż w całym państwie, jak i zresztą w tej części Afryki, nie brakuje pięknych, malowniczych miejsc, które przyciągałyby turystów, to Abidżan jest głównym ośrodkiem turystycznym kraju (poza tym jest też ośrodkiem gospodarczym i naukowo-kulturalnym, co zwłaszcza to ostatnie może być ważne również dla turystów). Poza wspaniałym klimatem, jaki ma do zaoferowania, malowniczymi krajobrazami oraz złotymi plażami, jest tam również pewna ilość obiektów, które bardziej skłonni do aktywnego spędzania wolnego czasu turyści mogą zwiedzać. Jakie są to miejsca?
Atrakcje turystyczne Abidżanu
Niestety miasto to nie jest zasobne w zabytki czy inne obiekty turystyczne. Tych drugich nie ma tam wiele głównie dlatego, że przemysł turystyczny w Afryce dopiero się rozwija i można mieć pewność, że z czasem w kwestii tej na pewno wiele pozmienia się na lepsze. Tymczasem żądni przygód turyści mogą zwiedzać i przemierzać wilgotny las równikowy, który rozpościera się na terenie liczącym 30 kilometrów kwadratowych. Wyprawa do takiego lasu to prawdziwa przygoda, gdyż jest to prawdziwa dżungla, cechująca się wielką bujnością roślin i oszałamiającym wprost bogactwem gatunkowym drzew. Zazwyczaj bowiem na 1 hektarze takiego lasu występuje aż 200 gatunków drzew. Można również obejrzeć liany i epifity, a także niezwykłe, bardzo dla nas egzotyczne zjawisko, w Afryce zaś całkiem pospolite, w postaci kauliflorii, co polega na tym, że z pni drzew wyrastają piękne kwiaty. Dodatkowo wnętrze lasu jest mocno cieniste, można więc z nim doskonale odpocząć po tropikalnym upale, ale trzeba oczywiście pamiętać o ostrożności i nie zapuszczać się zbyt głęboko w dżunglę, gdyż może to być niebezpieczne.
Na terenie Abidżanu znajduje się też Park Narodowy Banco. Zajmuje on trzy tysiące hektarów. Odwiedzenie go to znakomita okazja do zobaczenia przykładu pierwotnego lasu.
Obiekty nienaturalne
Przykładem ciekawego obiektu sakralnego znajdującego się w dawnej stolicy Wybrzeża Kości Słoniowej jest Katedra świętego Pawła. Budowla ta wyróżnia się przede wszystkim swoją futurystyczną formą, ale ma też duże znaczenie. Uznawana jest za symbol miasta jako dynamicznej metropolii kraju, a także jest główną świątynią rzymskokatolickiej archidiecezji abidżańskiej. Budowa obiektu pochłonęła ogromną ilość pieniędzy, a jej konsekracji, czyli poświęcenia, dokonał w 1985 roku polski papież Jan Paweł II podczas swej pielgrzymki po Wybrzeżu.
Ponadto w mieście znajduje się wiele wartych uwagi muzeów, w których zbiorach można między innymi obejrzeć przykłady dorobku kulturowego miejscowej ludności.