Choroby przenoszone przez komary

Normalnie ugryzienie komara powoduje tylko czerwony guzek, który swędzi, jednak może to mieć znacznie większe skutki, ponieważ jest dość długa lista możliwych reakcji organizmu. Większość chorób przekazywanych przez ukąszenie komara powoduje objawy podobne do grypy, w tym bóle głowy, ogólne bóle ciała, stawów oraz gorączkę.

Mimo iż komary głównie uznaje się po prostu za szkodniki, ich ukąszenie może spowodować poniższe choroby.

Denga

Denga jest chorobą zakaźną wywoływaną przez genom wirusa RNA, którego znane są 4 typy – denga 1, 2, 3 i 4. Charakterystyczne objawy to gorączka, ból głowy, ból mięśni, zawroty głowy, nudności, wymioty, małopłytkowość, krwawienia (wybroczyny i krwawienie z nosa).
W przybliżeniu, 22 tysiące osób umiera rocznie z powodu dengi i ponad 400 milionów zostaje zakażonych każdego roku, głównie w Ameryce Południowej i w tropikach.

Chikungunya

Chikungunya jest chorobą wywoływaną przez wirusa typu alfa o tej samej nazwie, która przenosi się na ludzi poprzez ukąszenie komara. Objawy są podobne do gorączki denga. Faza ostra utrzymuje się od 2 do 5 dni, podczas których występuje gorączka, potem zaś następuje okres bólu stawów i innych części ciała. Ból ten może utrzymywać się kilka tygodni, miesięcy lub nawet lat – dotyczy to 12% przypadków.

Żółta febra

Żółta febra, znana również jako gorączka z Barbadosu, jest ostrą chorobą zakaźną o szybkiej ewolucji, która przenosi się przez ukąszenia komarów. Jej nasilenie może być bardzo zróżnicowane. Niezależnie od jego intensywności, objawy pozostają przez całe życie. Zwykle ogniska tej choroby o dużej śmiertelności pojawiają się w regionach Afryki, Ameryki Środkowej i Południowej.

Oceń

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.