Szałwia to dość popularne zioło o słodkim smaku. Używana jest w kuchniach całego świata, a w starożytnym Egipcie była uważana za lek na płodność. Roślina ta ma wiele właściwości leczniczych, głównie ze względu na olejki eteryczne, które zawiera.
Tradycyjnie szałwię stosowano dla jej właściwości antyseptycznych, by złagodzić ból, a także ze względu na jej działanie przeciwzapalne. Uważa się też, że jest skuteczna na kaszel, zapalenie oskrzeli, astmę, gorączkę, reumatyzm, kłopoty z potencją albo utratę libido. Szałwia zawiera cenne flawonoidy, takie jak apigenina i luteolina, karotenoidy, lotne oleje i kwasy fenolowe, głównie kwas rozmarynowy, a także witaminę K.
Stosowanie szałwii ze względów zdrowotnych
Można gotować liście szałwii i wdychać opary, co pomaga odblokować zatoki i górne odcinki układu oddechowego. Zioło to może być bezpiecznie spożywane w małych dawkach, w niedługich okresach czasu. Kobiety w ciąży, niemowlęta i osoby z padaczką nie powinny go stosować.
Stosowanie szałwii w kuchni
Szałwia jest popularnie używaną przyprawą do sosów pomidorowych, pizzy i tortilli. Wykorzystuje się ją też do sałatek, dań z kurczaka i pieczonych ryb.