Jak ułatwić sobie segregowanie śmieci?

Obecnie bardzo duży nacisk kładzie się na ekologię i sprawy z nią związane. Dlatego też od lipca zmienią się zasady dotyczące wywozu śmieci. Jeśli podejmiemy się segregacji, wówczas możemy liczyć na mniejsze rachunki niż za odpady zmieszane.

Kwestie segregacji śmieci pozostają w kompetencji gminy. Dlatego jeśli nie wiemy, jak należy zabrać się za ich segregację, powinniśmy pójść do urzędu albo zajrzeć na stronę internetową www.naszesmieci.mos.gov.pl

Podział śmieci 

Śmieci segregujemy według trzech kategorii:

  • SZKŁO: wrzucamy słoiki i szklane butelki,
  • PLASTIK I METAL: umieszczamy plastikowe butelki, folie, pudełka po margarynie, jogurtach czy tez puszki i metalowe nakrętki,
  • PAPIER: w tym miejscu trzymamy gazety, zeszyty i inne papierowe artykuły
  •  INNE: oprócz trzech wyżej wymienionych pojemników, będzie nam potrzebny także jeszcze jeden, w którym będziemy trzymać odpady, których nie da się posegregować. Są to resztki jedzenia, brudne pieluchy czy zużyte waciki.

Zasady segregacji śmieci

Śmieci, które poddajemy segregacji, muszą być czyste i zajmować możliwie jak najmniej miejsca. Dlatego każde puste opakowanie, zanim trafi do pojemnika, musi być oczyszczone z resztek. Co to znaczy? Zanim pojemnik po jogurcie zostanie wyrzucony, musi być umyty z pozostałości. Papier nie może być brudny. Jeśli tak jest, powinien wylądować w pojemniku na odpady inne, a nie w papierach.

Różne materiały rozdzielamy. Umyty słoik po kompocie umieszczamy w pojemniku na szkło, podczas gdy nakrętkę wrzucamy do kosza z metalowymi przedmiotami.

Aby odpady zajmowały jak najmniej miejsca, powinny być przed wyrzuceniem zgniatane. Wystarczy, że kartonik rozłoży się na płasko, a plastikową butelkę albo puszkę zgniecie się.

zgniecione-butelki

System segregowania śmieci

Zanim udany się do sklepu po zakup pojemników do sortowania odpadów, przyjrzyjmy się których śmieci produkujemy najwięcej. Warto przez kilka dni zapisywać sobie, ile worków śmieci było z papierem, plastikiem, szkłem czy odpadami mieszanymi. Wtedy o wiele łatwiej będzie nam podjąć decyzję, jakiej wielkości pojemników do odpadów w gruncie rzeczy potrzebujemy.

Kosz na odpady biologiczne powinien być przykrywany. Dlatego najlepszym miejscem do jego ulokowania będzie szafka pod zlewem, gdyż to właśnie tam najwygodniej będzie nam wrzucać resztki czy skórki po warzywach i owocach. Śmieci te szybko ulegają psuciu, przez co wydziela się nieprzyjemny zapach, dlatego i wiele częściej je wynosimy.

Pojemniki na papier czy tworzywa sztuczne nie muszą posiadać przykrywki. Śmieci, które tu trafiają są czyste i suche, dlatego nie ma obaw o wydzielanie nieprzyjemnego zapachu. Można je zbierać przez kilka czy kilkanaście dni. Nie potrzeba na nie żadnego specjalnego kosza. Z powodzeniem sprawdzi się duży karton.

Na szkło idealnie sprawdzi się gruba płócienna albo plastikowa torba. Jest o wiele wygodniejsza niż zamykane pudełko, ponieważ zmieści się w niej o wiele więcej. Szklane odpady umieszczamy w niej tak, aby ograniczyć ryzyko potłuczenia. Dodatkowo, w ten sposób łatwiej będzie nam je przenosić do śmietnika.

Przydatne wskazówki

Do segregacji śmieci warto wybrać pojemniki w różnych kolorach i oznaczyć w widocznym miejscu. W ten sposób każdy domownik, nawet ten najmniejszy, będzie mógł przyczynić się do ekologicznego życia.

Przestrzeń pod zlewem dobrze byłoby wykorzystać jak najlepiej. Dlatego oprócz tradycyjnych stojących śmietników można zamontować na drzwiach również mniejsze, zamykane kosze.

Ustawione piętrowo jeden na drugim pojemnik na papier czy szkło nie zajmują zbyt dużej powierzchni, co jest ważne w przypadku małych mieszkań.

Elektrośmieci do specjalnego punktu

Zepsute urządzenia RTV czy AGD, czy też zużyte świetlówki klasyfikowane są jako elektroodpady. Dlatego trzeba je oddawać do specjalnych punktów. To miejsce wyznacza gmina. Aby się dowiedzieć, gdzie się z nimi udać można zajrzeć na stronę internetową danej gminy. Od czasu do czasu gmina organizuje odbiór elektroodpadów. O tym, kiedy to nastąpi można dowiedzieć się od pracownika urzędu.

W sklepie, w którym kupujemy nową pralkę albo telewizor ma obowiązek przyjąć od nas stare urządzenie tego samego rodzaju.

elektroodpady

Oceń

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.