O materac, na którym śpisz też trzeba dbać. Oto proste sposoby, jak sobie z tym poradzić

Nie ma lepszego uczucia niż położenie się w czystym łóżku ze świeżo zmienioną pościelą. Chcesz wznieść to uczucie na wyższy poziom? Upewnij się, że Twój materac jest tak czysty, jak to tylko możliwe! Przedstawiamy najważniejsze wskazówki dotyczące czyszczenia i konserwacji materaca, które pomogą Ci upewnić się, że Twoja sypialnia jest tak czysta, jak to tylko możliwe.

Paskudna prawda jest taka, że przeciętnie człowiek wydziela około ½ litra potu na noc. To pełne osiem kubków potu! To bardzo przyjemny obraz, prawda? Kiedy pot ten pozostaje na tym, co mamy na sobie, przesiąka przez materiały i zostaje wchłonięty przez materac. A jeśli nie czyścisz materaca, a masz go już jakiś czas, możesz mieć pewność, że pod Twoją czystą pościelą znajduje się dużo potu, nie wspominając już o kurzu, roztoczach, martwych komórkach skóry, wyciekach i innych, jeszcze gorszych zanieczyszczeniach.

Nawet jeśli zmieniasz swoją pościel tak często, jak to możliwe (raz w tygodniu lub raz na dwa tygodnie to najlepsza częstotliwość), nie pozbywasz się wszystkich zarazków. Aby miejsce, w którym spędzasz 1/3 swojego życia, było naprawdę czyste, musisz dbać też o materac. Ale w jaki sposób czyścić materac? Nie jest to rzecz, którą można łatwo wrzucić do pralki. Spróbuj tych prostych sztuczek, by utrzymać materac tak czystym, jak to możliwe.

Jak czyścić materac?

Krok 1: Staraj się często obracać materac. Pomoże to usuwać brud i kurz, który zbiera się na wierzchu.
Krok 2: Dezodoruj materac przez przesianie niewielkiej ilości sody oczyszczonej na jego powierzchnię. Pozostaw na 30 minut i odkurz.
Krok 3: Usuń plamy z materaca najpierw wilgotną ściereczką zanurzoną w zimnej wodzie. Następnie dodaj do wody sodę i sól w równych częściach. Nanieś mieszaninę szmatką i pozostaw na 30 minut, a następnie znów spłucz szmatką zanurzoną w czystej zimnej wodzie.

Soda jest kluczowym składnikiem w usuwaniu przykrych zapachów z materaca, zwłaszcza tych pochodzących z potu. Neutralizuje nie tylko zapachy, ale też bakterie.

Jeśli dodatkowo chcesz, by Twój materac pachniał, dodaj kilka kropel olejku (takiego jak lawendowy lub eukaliptusowy) do sody oczyszczonej i przesiej ją na materac. Zabieg ten pozostawi zapach, którym będziesz mógł cieszyć się jeszcze przez wiele dni po czyszczeniu.

Powyższa mieszanina może być zbyt słaba do usuwania poważniejszych plam. Jeśli masz na materacu takie zabrudzenia, zrób mieszaninę z dwóch części nadtlenku wodoru i jednej części płynu do mycia naczyń. Nanieś odrobinę mieszaniny na plamę, delikatnie potrzyj szczoteczką do zębów, zostaw na pięć minut, a następnie wytrzyj szmatką zwilżoną w zimnej wodzie.

Kilka wskazówek, o których musisz pamiętać zanim przejdziesz do czyszczenia materaca:

– nigdy nie pierz materaca, ponieważ nie jest on przystosowany do kontaktu z większą wilgocią,
– nie próbuj pozbyć się pluskiew samodzielnie, zadzwoń po profesjonalną pomoc,
– zainwestuj w ochraniacz materaca.

Oceń

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.