Łóżeczko dziecka w sypialni – tak czy nie?

łóżeczko dziecka w sypialni rodziców

Dylemat, czy wstawić łóżeczko dziecka do sypialni, czy nie, towarzyszy wielu rodzicom.

Wielu młodych rodziców ma ten dylemat, ale nie ma dobrej rady, gdyż decyzja ta ma zarówno swoje plusy, jak i minusy, przy czym wszystko zależy od wielu czynników.

Zatem każdy musi sam zadecydować, co jest w jego przypadku najlepsze.

Dobrze wcześniej rozważyć wady oraz zalety każdego rozwiązania – najważniejsze omawiamy poniżej.

Zalety umieszczenia łóżeczka dziecka w sypialni rodziców

Najważniejsze jest to, że dziecko jest cały czas w pobliżu rodziców. Ma to wiele aspektów, przede wszystkim to, że dziecko jest bezpieczne i można je cały czas mieć na oku, zatem minimalizuje się ryzyko np. zachłyśnięcia czy innych problemów.

Ponadto rodzice czują się z tym bardziej komfortowo, nie muszą stale zastanawiać się, czy z ich dzieckiem wszystko jest w porządku i nasłuchiwać nerwowo, bo wydawało im się, że płacze. Kiedy zaś dziecko obudzi się, nie będzie długo płakać zanim ktoś do niego wstanie, zatem nie zdąży obudzić wszystkich domowników.

Jest to także wielka wygoda dla osoby, która właśnie zajmuje się dzieckiem, gdyż szybko może przewinąć czy nakarmić dziecko i od razu wrócić do łóżka i zapaść w sen. Nie bez znaczenia jest także więź emocjonalna – wiele matek, zwłaszcza na początku, najchętniej nie rozstawałoby się ze swoim dzieckiem ani na chwilę.

Wady umieszczenia łóżeczka dziecka w sypialni rodziców

Największą jest chyba to, że płacz dziecka może przeszkadzać jednemu z rodziców, temu, który nie zajmuje się dzieckiem, czyli np. tacie, który musi się wyspać, bo rano idzie do pracy.

Nie bez znaczenia jest także brak intymności, co akurat w tym pomieszczeniu może bardzo przeszkadzać. Problemem może także stać się nadmierne przyzwyczajenie dziecka do sypiania w jednym pokoju z rodzicami – jeśli łóżeczko dziecka będzie stać w sypialni rodziców długo i dziecko zacznie rozumieć, że ma towarzystwo, potem może płakać, gdy zostanie w swoim pokoju samo, dlatego trzeba wiedzieć, kiedy jest najlepszy moment na „przeprowadzenie” dziecka do jego własnego pokoju. Ostatnim minusem może być fakt, iż łóżeczko i inne dziecinne rzeczy, np. przewijak, zajmują niewątpliwie sporo miejsca i może to być wielki problem dla osób, które mają ciasną sypialnię.

Oceń

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.