Jak urządzić bibliotekę w domu?

Wiele osób nie wyobraża sobie domu bez książek. Gromadzimy je przez całe życie i czasem ciężko znaleźć dla nich właściwe miejsce. Aby je pomieścić wykorzystujmy wnęki, pomysłowe regały i wiszące półki.

Ułożone na nich książki nie tylko nie będą się niszczyć, ale także będą stanowiły ozdobę mieszkania.

Regał książkowy

Jak wiadomo, książki nie lubią wilgoci, światła i wahań temperatury. Stąd idealnym miejscem do ich przechowywania będzie pomieszczenie, w którym będzie sucho i przewiewnie. Wówczas nie nabiorą specyficznego zapachu. Półki powinny być tak rozmieszczone, aby nie padało na nie słońce. Dzięki temu okładki nie zblakną, a grzbiety nie odkształcą się.

Na regale książkowym także powinien panować ład i porządek. Książki o podobnej wielkości powinny stać obok siebie, a najoptymalniej będzie, gdy będą do siebie przylegały. Wtedy nie niszczą się, a przecież właśnie o to nam chodzi.

Jeśli nie wypełniają całej półki, lepiej nie kłaść ich ukośnie, ale podeprzeć specjalnymi podpórkami. Cenne dla nas egzemplarze warto schować za szkłem. Pięknie będą się prezentowały i jednocześnie nie będą się kurzyć.

Wszelkich grubych ksiąg czy albumów lepiej nie ustawiać pionowo. Pod wpływem ogromnego ciężaru mogą się zniekształcać. Znacznie lepiej będzie ułożyć je poziomo na półkach. Wtedy na długo zachowują swój pierwotny kształt.

Półki nad kanapą

Książki, poukładane na stylowej półce mogą stanowić atrakcję pokoju. Dekoracyjne wsporniki dodadzą im elegancji. Część można poukładać pionowo, a część poziomo, jedna na drugiej. Taki sposób ułożenia sprawni, że powstanie ciekawa kompozycja. W przypadku, gdy ściana na której wisi półka jest ciemna, ona także powinna mieć podobny kolor.

Ciekawy narożnik

Małą bibliotekę można zaaranżować sobie w rogu pokoju. Najlepiej, aby regał był w kolorze ściany, bo wtapia się w tło. Półki najlepiej przyciąć tak, aby zwężały się w stronę pokoju. Za sprawą takiego zabiegu, pokój staje się optycznie większy. Oprócz książek na półce można poustawiać bibeloty.

biblioteczkaKuchenny księgozbiór

Warto w kuchni znaleźć choćby niewielkie miejsce na podręczną półkę z książkami kulinarnymi. Wtedy ulubione przepisy mamy zawsze w zasięgu dłoni. niewielki regalik można ustawić na przykład w okolicy stołu kuchennego.

Regał na kółkach

Jeśli masz dużo książek i mało miejsca, to przesuwany regał jest alternatywą dla Ciebie! Rozwiązaniem są dwurzędowe półki, gdzie ruchoma część jest zamontowana na prowadnicach, a od spodu ma przykręcone kółka. System działa dokładnie tak samo, jak szafa z przesuwanymi drzwiami. można to zrobić na zamówienie lub przerobić inne regały, które posiadamy.

Wnęka

Dobrym miejscem na książki są wnęki w ścianie. Można je zabudować półkami, najlepsze w tym celu okażą się te na zamówienie, z płyty MDF. Nie muszą być takiej samej wielkości. Przy ich projektowaniu warto uwzględnić różne formaty książek. Pomaga to zachować niezbędny porządek. Kolor półek dobieramy do barwy ściany. Wtedy mebel wtapia się we wnętrze i nie przytłacza go.

ksiazka

5/5 - (1 vote)

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.