Jak udrożnić rury?

Zatkane rury to problem z którym ma do czynienia każda gospodyni domowa. Jest to też jeden z najczęściej pojawiających się w filmach czy literaturze powód narzekań niezadowolonej żony.

Cieknący kran, zatkane rury, spalona żarówka – każdy z nas chciałby tego typu usterki znać tylko z opowiadań nielubianego sąsiada. Niestety, pojawiają się one w naszych domach bardzo często i ciężko wyeliminować je z naszego życia.

Możemy jednak samodzielnie pozbyć się problemu zatkanych rur nie czekając aż nasz bohater raczy zakasać rękawy i zabrać się do roboty. Obędzie się również bez fachowej, odpłatnej pomocy hydraulika.

Jak w takim razie udrożnić zatkane rury? – kilka wskazówek znajdziecie poniżej 

Środki dostępne w każdej kuchni
 1. Najpopularniejszą metodą stosowaną w celu przetkania zatkanej rury jest użycie kreta do rur dostępnego w sklepach w postali płynu, granulek, żelu. Aby skutecznie wykonać zadanie postępujemy wg instrukcji na opakowaniu.
 2. Możemy stworzyć również roztwór o podobnym działaniu z pomocą środków z szafki kuchennej. Mieszamy wtedy jedną trzecią szklanki sody oczyszczonej z jedną szklanką octu i mieszamy aż zajdzie reakcja chemiczna między składnikami. Roztwór wlewamy do zlewu i po kilku minutach wlewamy gorącą wodę z czajnika.
 3. Opcjonalnie przy braku sody skuteczny może być również wrzący ocet.
Przepychacz
 1. Jeżeli masz zamiar przetykać zlew musisz zatkać wszystkie otwory którymi może wylewać się woda. Chodzi tutaj o otwór przelewowy i odpływ drugiej komory przy zlewach dwukomorowych. Do tego celu można użyć mokrej ściereczki lub gąbki.
 2. Następnie wlej wodę do zatkanej komory, tak aby cały odpływ był zakryty.
 3. Do otworu przyłóż przepychacz i wciśnij go kilkakrotnie. Powstanie wtedy ciśnienie w rurach które wymusi ruch w górę odpadów zatykających rurę.
 4. Jeżeli odblokujemy odpływ to wlewająca się woda powinna spłynąć i wszystko wypłukać. Możliwe że będzie trzeba powtórzyć czynność aż do momentu gdy woda będzie spływać całkiem swobodnie.

zlew

Syfon
 1. Czyszczenie syfonu nie należy do czystych zadań ale można zrobić to zachowując porządek jeżeli będziemy dostatecznie ostrożni.
 2. Aby zrobić to poprawnie podstawmy duże wiadro lub miskę pod umywalkę przed podjęciem jakichkolwiek działań.
 3. Następnie odkręćmy złączki i wciągamy syfon.
 4. Należy umyć go. Najlepiej pod bieżącą wodą (ALE NIE W PRZETYKANEJ UMYWALCE!!!).
 5. Odkręcamy rurę przyłączającą syfon i drutem lub spiralą do czyszczenia rur udrażniamy instalację.
 6. Następnie skręcamy całość i sprawdzamy czy dobrze funkcjonuje obserwując jak spływa woda.

Zastosowanie powyższych sposobów gwarantuje odetkanie rur w naszych umywalkach. Zacznijmy od metod mniej inwazyjnych czyli wlewaniu do odpływu różnych roztworów a dopiero gdy te sposoby nie zadziałają bierzmy się za brudną robotę i rozkręcanie całości.

 

Oceń

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.