Jak tępić ślimaki?

Ślimaki to bardzo kłopotliwe szkodniki. Żywią się łubinem, fuksją, ostróżką, są zagrożeniem również dla młodych siewek warzyw. Jak uchronić rośliny w naszym ogrodzie przed tymi szkodnikami i skutecznie je pokonać? Oto kilka pomocnych sposobów na walkę ze ślimakami.

Naturalni drapieżcy

Pierwszym sposobem na pokonanie ślimaków jest wykorzystanie naturalnych drapieżców. Dla żab, jeży czy traszek ślimaki są prawdziwym przysmakiem. Możemy przygotować dla nich lokum w formie sterty liści czy gałęzi, gdzie będą się mogły schować. Doskonale będą się też czuć mając malutki staw, który możemy zbudować.

jez

Zapory

Następny sposób to zrobienie specjalnych zapór dla ślimaków. Dookoła zagrożonych roślin rozsyp żwir, skorupki pokruszonych jajek albo łupin orzecha – to powinno ochronić rośliny przed atakiem ślimaków, które nie zdołają przedostać się przez ostrą barierę. W przypadku dużych roślin, np. łubinu, ostróżki lub fuksji, rozsyp wokół nich gruboziarnisty piasek, albo pokruszone muszle. Sprawdzaj też, czy przypadkiem nie ma żadnej szczeliny, przez którą przedostałyby się szkodniki.

skorupki

Plastikowa osłona

W przypadku upraw warzyw do ochrony przed szkodnikiem można użyć plastikowej butelki: obetnij jej dno i czubek, a następnie przyciętą butelkę wetknij w ziemię, w miejscu, gdzie jest zasiane warzywo. Plastikową osłonkę usuń, gdy roślina urośnie i nie będzie już miała miejsca.

Zasadzka z piwa

Ślimaki uwielbiają piwo! Przygotuj więc dla nich pułapkę. Obok rośliny wkop plastikowy pojemnik, do połowy zalej go piwem i umieść odrobinę ponad powierzchnią gruntu (dzięki temu ochronisz pożyteczne żuki, które mogłyby wejść do pojemnika). Pojemnik przykryj odwróconą plastikową doniczką z dużą dziurą w dnie (ochroni to inne pożyteczne owady przed utopieniem). Co jakieś 3-4 dni zmieniaj piwo na świeże.

piwo

Grejpfrut

Do walki ze ślimakami przydać się również może grejpfrut. Pustą połowę owocu połóż blisko rośliny, jego aromat zwabi ślimaki. Rano będziesz mógł je zebrać i wynieść.

Nie zapominaj, że ślimaki są aktywne nocą, z kolei za dnia chowają się w ciepłych i zacienionych miejscach. Jeśli więc chcesz się ich pozbyć, zadbaj o to, aby miały jak najmniej przyjazne warunki w twoim ogrodzie. Systematycznie koś trawę, przycinaj żywopłot, wyrzuć niepotrzebne duże kamienie czy stare pniaki, pod którymi mogą się kryć szkodniki.

grejpfrut

Jak tępić ślimaki – wideo porady

Sprawdź jak działkowcy radzą sobie ze ślimakami w swoich ogrodach

4/5 - (1 vote)

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.