Jak sadzić róże?

Róże lubią miejsca nasłonecznione i przewiewny, nie tolerują natomiast gwałtownych podmuchów wiatru lub zimnych przeciągów, które mogą uszkodzić im łodygi i kwiaty.Przy sadzeniu róż należy również unikać  miejsc zacienionych, pod drzewami koło muru, gdyż duża wilgotność może spowodować gnicie korzeni i sprzyjać rozwojowi niektórych chorób.

Pamiętać należy , że ze względu na wrażliwość kwiatów róż nie sadzi się na stanowisku zbyt nasłonecznionym. Wybierając miejsce pod uprawę róż należy zwrócić uwagę aby stanowisko  było nasłonecznione i miało zapewnione  dobre przewietrzenie. Gleba powinna zawierać duża ilość próchnicy, mieć wartość pH między 6,5 a 7,5 . Należy również zadbać o regularne nawożenie i odpowiednie nawadnianie.  Krzewy róż kupowane  w konkretnych doniczkach można sadzić przez cały rok, ale a lepiej sadzić w kwietniu, wrześniu  i październiku.

Tniemy zwykle w odległości od 0,5 do 0,8 cm od ostatniego zdrowego pąka, płasko lub lekko skośnie. Jeśli na pędzie występują brunatne przebarwienia, pęknięcia lub zrakowacenia, cięcie przeprowadzamy niżej, nad najwyższym zdrowym pąkiem, z którego wyrosną potem silne pędy obsypane kwiatami.  Jeśli poniżej miejsca szczepienia pojawiają się silne długie pędy nie należące do odmiany szlachetniej musimy je także usunąć, by z czasem nie zdominowały całej rośliny.

Każdą, nawet najmniejszą ranę powstałą po cięciu należy zasmarować maścią ogrodniczą lub farbą emulsyjną z dodatkiem fungicydu ( Rovral, Sarfun, Topsin M ). Przyjmuje się, że podstawowe cięcie po posadzeniu nowych krzewów róż przeprowadza się wiosną w połowie kwietnia, gdy pąki są już nabrzmiałe.

jak-sadzic-roze

Oceń

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.