Jak dobrać książkę do wieku dziecka?

czytajace dziecko

Jak dobrać książkę do wieku dziecka?

Polacy, co potwierdzają przeprowadzane każdego roku badania, niestety czytają coraz mniej. Nie zawsze z braku czasu czy lenistwa, ale także dlatego, że coraz rzadziej wynoszą nawyk czytania z domu, że we wczesnym dzieciństwie nie został on w nich zakorzeniony. Jeżeli wiec chcemy, aby nasze dzieci czytały, kupujmy im książki od najmłodszych lat!

Pamiętajmy jednak, aby były dostosowane do wieku i poziomu rozwoju dziecka. Dwulatka nie zainteresuje skomplikowana bajka, a dziecka próbującego samodzielnie czytać – książeczka z długim, maczkiem pisanym tekstem. Książka zbyt trudna raczej zniechęca niż motywuje.
Są dzieci, które z zapałem przeczytają każdą książkę o zwierzętach, inne szaleją na punkcie samochodów i pociągów. Niektóre są szczególnie wrażliwe na żart, inne lubią słuchać tylko takich opowiadań, które się dobrze kończą. Warto te dziecięce gusta uwzględniać, gdyż radość z właściwie dobranej książki bywa ogromna. Dobrze jest też zaufać sobie i kupować po prostu to, co nam się podoba.

Porady, jak dobrać książkę do wieku dziecka

  • 1-2 lata

W tym wieku dziecko najchętniej będzie oglądać książeczki w twardych okładkach, o dużych, wyraźnych obrazkach, niekoniecznie z tekstem. Dziecko, które uczy się mówić, będzie rozmawiać z dorosłymi na temat tego, co widzi na danym obrazku.

  • 3-4 lata

W tym wieku mamy największe szanse na zarażenie dziecka miłością do książek. Nasze pociechy chętnie będą oglądać i próbować czytać książeczki o życiu codziennym, z bogatymi ilustracjami, pełnymi szczegółów. Dobrze jest wybierać książki interesujące dla dzieci, aby pociecha mogła sama je przeglądać, niekoniecznie pod naszym okiem, zwłaszcza jeżeli nie przepadamy za kilkukrotnym czytaniu tej samej książki.

  • wczesny wiek przedszkolny

Spokojnie możemy sięgać po bajki, baśnie, które można czytać dziecku wiele razy i nigdy się nie znudzą. Są wartościowe, gdyż stanowią swego rodzaju lekcję dotyczącą sprawiedliwości i praw tego świata, którą są w stanie pojąć nawet najmłodsi. Ilustracje są tutaj mniej ważne, już sama treść ma pobudzać wyobraźnię. Nie zapominajmy również o wierszach, gdyż już dziecko czteroletnie albo nieco starsze zaczyna bawić się słowami, chwyta melodię języka, dowcip i wdzięk wierszy. Warto jednak pamiętać, że wyobraźnia dziecka krąży wokół sytuacji raczej konkretnych. Największe powodzenie mają więc wierszyki opowiadające o konkretnych wydarzeniach, o przedmiotach i stworzeniach.

  • 5-7 lat

W tym wieku dziecko zaczyna czytać, stąd dobór lektury może nastręczyć największych trudności. Często bowiem połączenie zainteresowania dziecka światem ze znikomymi umiejętnościami samodzielnego czytania może być dość trudne. Najwartościowsze więc w tym wieku będą książki, w których tekst jest krótki, ale interesujący. Starsze przedszkolaki bardzo lubią słuchać długich bajek, już mniej boją się strachów i duchów, uwielbiają też mądre książki o prehistorii, o zwierzętach, o ciekawych maszynach. Ich zainteresowanie światem jest na ogół ogromne, choć nieco chaotyczne.

  • 7-9 lat

W tym wieku dochodzi do okresu pewnego zahamowania spontanicznego i samodzielnego czytania, które może kojarzyć się przede wszystkim z mozolnym dukaniem szkolnych czytanek. Kupujmy książki z dzieckiem, zgodnie z jego zainteresowaniami, jednak nigdy nie zmuszajmy do czytania.

  • 10-11 lat

W tym wieku dzieci mogą chętnie sięgać po książki przygodowe, o życiu rówieśników. Jest to czas wyraźniejszego zarysowania się indywidualnych zainteresowań i gustów, dlatego warto pozwolić dziecku wybierać to, co lubi czytać najbardziej.

  • po 12 roku życia

Jeśli dziecko nie lubi czytać, musimy się z tym pogodzić. Niektórzy ludzie po prostu nie czytają książek i trzeba się z tym pogodzić.

Oceń

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.